eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszty studiów pracownika zmniejszą podatek dochodowy

Koszty studiów pracownika zmniejszą podatek dochodowy

2017-06-04 09:07

Koszty studiów pracownika zmniejszą podatek dochodowy

Pracownik na studiach fundowanych przez firmę © AntonioDiaz - Fotolia.com

Spółka poniosła wydatki z tytułu opłat za studia pracownika, za dwa semestry w wysokości 5000 zł. Środki pieniężne zostały przekazane przez Spółkę bezpośrednio na konto uczelni. Spółka wskazała, że zakres odbywanych przez pracownika studiów na kierunku zarządzanie jest związany z wykonywanymi obowiązkami służbowymi. Spółka zadała pytanie o możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji zbieżnych z profilem prowadzonej firmy

Na gruncie ustawy o PDOP, wydatki ponoszone przez pracodawcę w związku z finansowaniem studiów pracowników należy analizować w kontekście przesłanek ich potrącalności w koszty uzyskania przychodów uregulowanych w art. 15 ustawy o PDOP. W tym zakresie kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP. Tym samym aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny tego związku
powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się , w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości, do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki na finansowanie studiów pracowników co do zasady są ponoszone w celu uzyskania przychodów. Pracownik mający nowe umiejętności, szerszą wiedzę etc. stwarza pracodawcy większe i szersze możliwości uzyskania przychodów. Wydatki mające posłużyć pracownikowi do zdobycia nowych umiejętności, czy też wiadomości co do zasady zatem są ponoszone w celu uzyskania przychodów i spełniają warunki do uznania ich za koszty podatkowe.

fot. AntonioDiaz - Fotolia.com

Pracownik na studiach fundowanych przez firmę

Jeżeli tylko zakres studiów pozwoli pracownikowi lepiej pracować na obecnym bądź planowanym stanowisku w firmie, wydatki ponoszone przez zakład pracy na czesne mogą trafić do kosztów uzyskania przychodu.


Z interpretacji organów podatkowych wynika, że do stwierdzenia czy poniesione wydatki na kształcenie pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, istotne jest ustalenie, czy wydatki te związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne na stanowisku pracy zajmowanym przez pracownika, czy też służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z zajmowanym przez pracownika stanowiskiem i wykonywaną przez niego pracą. Jako wydatki uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, organy podatkowe uznają wydatki na kształcenie pracownika, które pozwolą nabyć mu umiejętności i wiedzę niezbędną w wykonywaniu powierzonych mu obowiązków (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20.02.2015r., znak:ILPB1/415-1380/14-2/AN).

W rozpatrywanym przypadku pracodawca sfinansował pracownikowi czesne za dwa semestry studiów na kierunku zarządzanie. Przy czym jak wskazała Spółka, studia pracownika na w/w kierunku pokrywają się z zakresem obowiązków wykonywanych na danym stanowisku. Wobec powyższego nie ma przeszkód by wydatek ten został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W tym miejscu warto też zaznaczyć, że gdyby jednak okazało się, że kierunek studiów nie pokrywa się z wykonywanymi przez pracownika (na dzień ponoszenia przez Spółkę wydatków) obowiązkami służbowymi to możliwość zaliczenia opłaconego czesnego do kosztów podatkowych wystąpi jeżeli pracodawca poczynił taki wydatek, zakładając, że zdobyta wiedza będzie przydatna w firmie w przyszłości, np. zamierza przesunąć pracownika na inne stanowisko, na którym wymagana będzie znajomość zagadnień objętych programem studiów. (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26.11.2015r., znak:IBPB-1-2/4510-606/15/AnK).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: