eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podnoszenie kwalifikacji zbieżnych z profilem prowadzonej firmy

Podnoszenie kwalifikacji zbieżnych z profilem prowadzonej firmy

2016-10-29 06:13

Podnoszenie kwalifikacji zbieżnych z profilem prowadzonej firmy

Szkolenie © JackF - Fotolia.com

Przedsiębiorca, który zamierza poszerzyć działalność firmy, często musi się doszkolić i zdobyć nowe kompetencje. Ci, którzy chcieliby wydatki na ten cel doliczyć do kosztów uzyskania przychodu, powinni pamiętać, że nie każde takie odliczenie fiskus uzna za uprawnione. Dlatego dobrze pamiętać o prostej zasadzie - najpierw zmiana profilu firmy, a dopiero potem wydatki na szkolenia.

Przeczytaj także: Księga podatkowa: czesne za studia

Fiskus zazwyczaj zgadza się na zaliczenie wydatków na podnoszenie kwalifikacji przedsiębiorcy do kosztów uzyskania przychodów. Ale „zazwyczaj” nie oznacza „zawsze”. Czasem urzędnicy uznają, że szkolenie nie ma związku z przychodami i firmą, a jest jedynie wydatkiem na potrzeby własne. Dlatego ci, którzy chcą się szkolić, powinni pamiętać, że musi istnieć wyraźny związek między celem szkolenia a ewentualnymi przychodami.

Marynarz postanowił zostać transportowcem


Przedsiębiorca od lat prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest transport morski i przybrzeżny. Innymi słowy – wozi turystów własnym statkiem. Tyle że jest to działalność sezonowa i przez większą część roku zainteresowanie turystów rejsami jest niewielkie.

Uznał więc, że w okresie, kiedy zainteresowanie turystów słabnie, zajmie się innym rodzajem działalności. Zdecydował się na transport ciężarowy. Jednak aby mógł rozpocząć działalność w tym zakresie, przedsiębiorca musi zrobić prawo jazdy kategorii C i E.

Jego pytanie dotyczyło kwestii, czy wydatek na kurs i egzamin będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Uznał, że będzie miał taką możliwość i takie też stanowisko zajął we wniosku.
Ale – co ważne – zastrzegł, że nim zacznie kursy, najpierw dokona zmiany we wpisie do CEIDG i poszerzy zakres swojej działalności o transport ciężarowy.

fot. JackF - Fotolia.com

Szkolenie

Szkolenia przedsiębiorcy można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.


Musi być związek między kosztem a przychodem


Izba Skarbowa w Bydgoszczy w wykładni z 8 września 2016 r. (sygn. ITPB1/4511-550/16-1/JŁ) przyznała rację podatnikowi. Urzędnicy stwierdzili, że ma on prawo zaliczyć wydatki do kosztów działalności. I kluczowe znaczenie – co wynika z interpretacji – miała informacja, że podatnik zamierza do zakresu działalności dopisać transport ciężarowy.
Urzędnicy uznali, że dla oceny, czy dany wydatek może być kosztem, ważne jest stwierdzenie, czy „wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek, czy też służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.”

Gdyby podatnik nie miał w zakresie działalności firmy transportu ciężarowego, nie dałoby się wykazać związku między przychodem a wydatkiem. Fiskus mógłby uznać, że nie można odliczyć wydatku, bo firma nie zajmuje się transportem.

„Mając na uwadze (…) informację, że wnioskodawca zamierza rozpocząć kurs na prawo jazdy kat. C i E po planowanym rozszerzeniu profilu działalności gospodarczej o transport drogowy, a tym samym, że celem Wnioskodawcy jest zwiększenie posiadanej oferty i zabezpieczenie źródła przychodu, a zatem decyzja o odbyciu kursu spowodowana była potrzebami firmy – stwierdzić należy, że opisane wydatki mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą” – stwierdzili urzędnicy.

Marek Siudaj,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Podnoszenie kwalifikacji zbieżnych z profilem prowadzonej firmy

    Moricone / 2016-11-29 16:18:22

    Korzystamy ze szkoleń menedżerskich Kontrakt OSH, m.in. Szef w roli coacha, które oparte jest o książkę pod tym samym tytułem.
    Bardzo dobre merytorycznie i kreatywne szkolenie, dzięki któremu mamy okazję poznać nie tylko rynek i możliwości, ale przede wszystkim siebie i rozwijać własne kompetencje. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: