eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Remont samochodu za granicą, czyli rozliczenie importu usług w VAT

Remont samochodu za granicą, czyli rozliczenie importu usług w VAT

2017-06-03 15:02

Remont samochodu za granicą, czyli rozliczenie importu usług w VAT

Remont samochodu w podróży służbowej © artem_goncharov - Fotolia.com

Firmowy samochód popsuł się za granicą w podróży służbowej? Wydatki na jego remont będą mogły być rozliczone w podatkach firmy. Mowa tutaj zarówno o samej usłudze naprawy jak i zużytych do niej częściach zamiennych. W VAT jednakże często występuje problem, jak taką czynność rozliczyć. Unijny kontrahenci bowiem lubią rozbijać taką jedną czynność na dwie.
W jaki sposób? Otóż odrębnie pokazują samą usługę i odrębnie części zamienne zużyte do naprawy. Nadto powyższe rozliczają jako dwie czynności, czyli dostawę towaru oraz świadczenie usługi. Jak zatem powinien zachować się polski przedsiębiorca przy rozliczeniu VAT od takiego zagranicznego remontu samochodu?
W podatku VAT obowiązuje zasada, zgodnie z którą jeżeli z wykonaniem jednego świadczenia wiąże się wykonanie kilku innych - pomocniczych, nie powinno się ich sztucznie rozbijać/wyodrębniać ze świadczenia głównego. Części składowe usługi głównej nie są zatem odrębnie klasyfikowane, a co za tym idzie, także odrębnie opodatkowane.

Jako przykład można tutaj wymienić chociażby usługi budowlane wraz z materiałem usługodawcy. Firma budowlane sprzedaje tutaj określoną usługę budowlaną nawet, jeżeli zużywa do niej zakupiony przez siebie (czy wytworzony) materiał. Klient nie otrzyma odrębnej faktury za usługę i odrębnej za zużyty towar, co licznie potwierdzają także organy podatkowe. Powyższy schemat występuje często w budownictwie mieszkaniowym, gdzie mimo zakupu towaru generalnie ze stawką 23%, firma budowlana zafakturuje swoją usługę (razem z materiałem) ze stawką 8% (chyba że powyższe będzie rozliczane w ramach odwrotnego obciążenia).

Tak samo jest przy naprawie samochodów. Jeżeli warsztat samochodowy zużywa do wykonania usługi naprawy uszkodzonego pojazdu własne części zamienne, należy uznać, że obie te czynności, czyli usługa remontowa oraz niezbędne do jej wykonania części zamienne - stanowią integralną część kompleksowej usługi polegającej na naprawie samochodu.
Także TSUE potwierdza, że jeżeli w skład danej usługi wchodzą usługi pomocnicze, a więc takie, które nie stanowią dla klienta celu samego w sobie, a są jedynie uzupełnieniem usługi głównej, to należy je traktować jako element czynności zasadniczej, z zastosowaniem właściwej dla tej usługi głównej stawki podatku.

fot. artem_goncharov - Fotolia.com

Remont samochodu w podróży służbowej

Gdy samochód służbowy popsuje się z granicą i tamtejszy warsztat samochodowy dokona jego naprawy, polski przedsiębiorca (właściciel pojazdu) rozliczy z tego tytułu import usług, w którym mieści się zarówno usługa naprawy jak i dostarczone przez warsztat części zamienne.


W rozpatrywanej sprawie polska firma zleca zagranicznemu przedsiębiorcy naprawę samochodu, a nie zakup od niego części samochodowych, które następnie przewiezie do Polski. Nabywa zatem jedno kompleksowe świadczenie w postaci naprawy pojazdu wraz z niezbędnymi w tym celu częściami zamiennymi.
Dlatego też słusznym wydaje się, że wszystkie poniesione tutaj na rzecz warsztatu samochodowego koszty związane z likwidacją awarii samochodu (w tym zużyte części zamienne, a dostarczone przez ten warsztat) stanowią jedno kompleksowe świadczenie będące usługą naprawy pojazdu wykonanej na rzecz polskiego podatnika.

W efekcie polski podatnik powinien z tego tytułu rozpoznać wyłącznie import usług (zgodnie z zasadą ogólną zawartą w art. 28b ustawy o VAT, mówiącej, że miejsce opodatkowania usług znajduje się w kraju nabywcy), a nie import usług w stosunku do wartości usługi, zaś WNT w stosunku do wartości zużytych do naprawy części zamiennych.

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • leszekmarciniak / 2018-03-16 21:23:33

    Ja mam mechanika kumpla dobry chlop ma naprawdę profesjonalne sprzęty z tego co wiem z RG narzedzi wiele z tego i nie musze na żadne zagranice jechać bo wiem ze tam mi z autem zrobi wszystko co potrzeba. i to jeszcze po okazyjnych cenach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: