eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Korekta VAT a inwestycja w obcym środku trwałym

Korekta VAT a inwestycja w obcym środku trwałym

2017-07-11 13:27

Korekta VAT a inwestycja w obcym środku trwałym

Okres korekty VAT dla środków trwałych © shake_pl - Fotolia.com

Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajętych czy wydzierżawionych nieruchomościach bardzo często wymaga ponoszenia nakładów na powyższe w celu ich przystosowania do potrzeb przedsiębiorcy. Jeżeli nieruchomość taka następnie jest wykorzystywana zarówno do czynności opodatkowanych jak i zwolnionych - odliczany VAT od wydatków na poniesioną inwestycję trzeba rozliczyć w czasie (tzw. korekta VAT). Problemem jest określenie, jaki termin tutaj ma zastosowanie: 5-letni czy 10-letni.

Przeczytaj także: Nakłady inwestycyjne: odliczenie i korekta VAT

Sprawę taką w grudniu 2016 r. wyjaśniał Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. akt I FSK 255/15). Spółka ponosiła wydatki na adaptację do własnych potrzeb wynajmowanych lub wydzierżawionych lokali czy budynków. Wydatki na takie ulepszenie zostały zaliczone do inwestycji w obcych środkach trwałych (odrębny środek trwały podlegający amortyzacji).

Spółka zwróciła się do organu interpretacyjnego o odpowiedź na pytanie, czy korekta, o której mowa w art. 91 ust. 2 w związku z ust. 1 ustawy o VAT, dokonywana w odniesieniu do towarów i usług, składających się na inwestycję w obcym środku trwałym (nakłady na adaptację lokalu/budynku) powinna być dokonywana w okresie 10- letnim?

Fiskus uznał, że jak najbardziej taki odrębny środek trwały korektą VAT jest objęty, niemniej okres korekty wynosi tutaj nie 10, a 5 lat.

fot. shake_pl - Fotolia.com

Okres korekty VAT dla środków trwałych

Okresy korekty VAT dla inwestycji w obcych środkach trwałych wynosi 5 lat bez względu na to, czy inwestycja taka dotyczyła ruchomości czy nieruchomości.


Spółka skierowała sprawę do sądu. WSA przyznał jej rację. Jego zdaniem korekta wieloletnia, spowodowana zmianą wysokości współczynnika proporcji, a dotycząca inwestycji w obcych środkach trwałych będących nieruchomościami, powinna być dokonywana w takim samym czasie, jak same nieruchomości, czyli w ciągu 10 lat.
WSA wskazał, że korekta wieloletnia dokonywana na podstawie przepisów ustawy o VAT zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy w przypadku inwestycji w obcych środkach trwałych, co do których przyjmuje się zasady amortyzacji jak w przypadku nieruchomości będzie mogła być dokonywana przez podatnika w ciągu w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym inwestycja ta została zrealizowana.

NSA - inwestycja w obcym środku trwałym to nie nieruchomość


Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się jednak do stanowiska organu podatkowego. NSA podkreślił, że inwestycje w obcych środkach trwałych są traktowane odrębnie od środków trwałych, w których są dokonywane te inwestycje. Dlatego nie można uznać, że środek trwały powstały wskutek inwestycji w obcym środku trwałym będącym np.: nieruchomością, również stanowi nieruchomość.
Zdaniem NSA
Podlegające amortyzacji inwestycje w obcym środku trwałym polegające na adaptacji budynku czy lokalu do potrzeb prowadzonej działalności należy traktować jak wydatki na zakup odrębnego środka trwałego.

Okres używania takiej inwestycji jest bardziej związany z tytułem prawnym do obcego środka trwałego aniżeli jego charakterem. Tak więc np. w przypadku inwestycji w budynku w oparciu o umowę najmu na np. 2, 4, czy 6 lat, nie ma podstaw do jej korekty VAT przez 10 lat.

Nadto NSA uznał, że na potrzeby VAT nie ma podstaw do interpretowania instytucji tego podatku w oparciu o zasady amortyzacji wynikające z podatków dochodowych, skoro przepisy o VAT do tych zasad się bezpośrednio nie odwołują.

Ponadto 10-letni okres korekty VAT określony w art. 91 ustawy o VAT, a odnoszący się do nieruchomości jest wyjątkiem od reguły ogólnej, a wyjątki należy interpretować ściśle. Skoro zatem przepis ten expressis verbis odnosi się jedynie do "nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów" nie ma podstaw do interpretowania tych pojęć rozszerzająco.

Na tej podstawie NSA uznał, że okres korekty VAT, określony w art. 91 ust. 2 ustawy, w przypadku inwestycji w obcych środkach trwałych polegających na adaptacji nieruchomości dla własnych potrzeb, wynosi 5 lat.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: