eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zmiany w amortyzacji jednorazowej w 2018 r.: wyższy limit odpisu

Zmiany w amortyzacji jednorazowej w 2018 r.: wyższy limit odpisu

2017-07-19 12:21

Zmiany w amortyzacji jednorazowej w 2018 r.: wyższy limit odpisu

Limit amortyzacji: 5 zamiast 3,5 tys. zł © Andrey Popov - Fotolia.com

Nowi przedsiębiorcy oraz mali podatnicy mogą korzystać z przywilejów amortyzacji jednorazowej. Dzięki niej jednorazowo można odpisać w koszty w roku ponad 200 tys. zł odpisów amortyzacyjnych od określonych środków trwałych. W przyszłym roku ta i inne metody amortyzacji mają ulec pewnym modyfikacjom. Wszyscy będą mogli amortyzować więcej i szybciej.
Podatnicy, którzy w roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej (z pewnymi wyłączeniami) oraz mali podatnicy - mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Limit ten w 2017 r. wynosi 215.000 zł.

Ustawodawca wskazuje przy tym, że nie każdy jednorazowy odpis amortyzacyjny tutaj się liczy. Otóż w limicie nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych od nieprzekraczającej 3.500 zł wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które podatnik postanowił zamortyzować jednorazowo. Mówiąc innymi słowy mamy 215 tys. zł w ramach amortyzacji jednorazowej plus możliwość rozliczenia w kosztach od razu amortyzacji środków trwałych, których wartość nie przekracza 3,5 tys. zł.

Zmiany na rok 2018


Co się zmieni - wskazany wyżej limit 3.500 zł. Zgodnie z projektowaną ustawą nowelizacyjną ma on wzrosnąć do 5.000 zł. Czy zatem z jednorazowej amortyzacji nie będzie można skorzystać w stosunku do środków trwałych, których wartość początkowa mieści się w przedziale 3.500 zł - 5.000 zł? Zmiana ta jest pozytywna - po prostu prawo do odpisania w koszty jednorazowo środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej nie przekraczającej 5.000 zł zyskają wszyscy podatnicy.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Limit amortyzacji: 5 zamiast 3,5 tys. zł

3.5 tys. zł - to limit wartości początkowej środka trwałego, powyżej którego trzeba go amortyzować. W przyszłym roku limit ten ma zostać podniesiony do 5 tys. zł, co obejmie nie tylko środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, ale także inwestycje w obce środki trwałe czy ulepszenia środków trwałych.


Odpisanie w koszty
Przypomnijmy - ustawy podatkowe pozwalają na niedokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł. Wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w miesiącu oddania ich do używania. Zgodnie z projektem ustawy w przyszłym roku rozwiązanie to będzie dostępne dla wskazanych wyżej składników majątku, których wartość początkowa nie będzie przekraczać 5.000 zł.

Jeden odpis amortyzacyjny
Nadto, zgodnie z obecnym stanem prawnym, podatnicy mogą zaliczać składniki majątku o wartości początkowej nieprzekraczającej 3.500 zł do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i zamortyzować je jednorazowo w miesiącu ich oddania do używania bądź miesiącu następnym. Tutaj również projekt zakłada podniesienie limitu wartości początkowej pozwalającej na skorzystanie z tej preferencji do 5.000 zł

Ulepszenie środka trwałego
Kolejna zmiana limitu tyczy się ulepszenia/modernizacji środków trwałych. Otóż obecnie jeżeli wartość takiego ulepszenia/modernizacji, skutkująca wzrostem wartości użytkowej, przekracza w roku 3.500 zł (nawet gdy ma ono miejsce etapami), poniesione wydatki nie mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów podatkowych lecz powiększają wartość początkową środka trwałego, od którego są naliczane odpisy amortyzacyjne. Również i tutaj roczny limit, od którego trzeba będzie zwiększać wartość początkową o nakłady na ulepszenie, ma się zwiększyć do 5.000 zł.

Inwestycje w obcym środku trwałym
Nowy limit, w wysokości 5.000 zł będzie miał zastosowanie także do inwestycji w obcych środkach trwałych (te bowiem także stanowią środki trwałe).
Obecnie obowiązujący limit umożliwiający bezpośrednie zaliczenie wydatku na nabycie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do kosztów uzyskania przychodów wynosi 3.500 zł i nie był aktualizowany od kilkunastu lat. Jednocześnie w tym czasie skumulowana inflacja wyniosła ok. 40%. Podwyższenie ww. kwoty do wysokości 5.000 zł - uwzględniające czynnik inflacji - stanowić będzie formę zachęty do zwiększenia wydatków inwestycyjnych, która w głównym stopniu powinna oddziaływać na mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.