eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Gdzie przelew bankowy aby darowizna była zwolniona od podatku?

Gdzie przelew bankowy aby darowizna była zwolniona od podatku?

2017-08-29 13:45

Gdzie przelew bankowy aby darowizna była zwolniona od podatku?

Jak przekazać pieniądze w darowiźnie? © adix89 - Fotolia.com

Darowizny w ramach najbliższej rodziny są zwolnione z podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem jednakże ich zgłoszenia oraz odpowiedniego udokumentowania. Sytuacja jest prosta, gdy darowizna jest potwierdzona aktem notarialnym. Wówczas bowiem z wszelkich obowiązków wyręcza obdarowanego notariusz.
W pozostałych przypadkach to obdarowany musi powiadomić fiskusa o darowiźnie, aby nie zapłacić podatku. Ma na to aż 6 miesięcy od otrzymania darowizny. Często jednak nie samo zgłoszenie a udokumentowanie darowizny jest tutaj problemem.
Warto wiedzieć
Z pełnego zwolnienia w podatku od spadków i darowizn (zgodnie z art. 4a ustawy) korzysta nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Darowizny w dalszej rodzinie prawa do tego zwolnienia nie mają.

Chodzi oczywiście o darowizny pieniężne. Tutaj bowiem ustawodawca wymaga potwierdzenia, że pieniądze faktycznie przeszły od darczyńcy do obdarowanego. Niestety nie wystarczy zgodne oświadczenie stron umowy o przekazaniu/otrzymaniu pieniędzy.
Ustawodawca mówi, że przekazanie środków pieniężnych musi być udokumentowane dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

I to tyle. Katalog sposobów przekazania darowizny wydaje się być zamknięty, a organy podatkowe lubią się powyższego sztywno trzymać. Stąd raczej nie tolerują przelewów bankowych na inne konta, aniżeli obdarowanego. I tu się jednak zdarzają wyjątki. Nadto fiskusa strofuje w tak wąskim interpretowaniu przepisów także sąd.

fot. adix89 - Fotolia.com

Jak przekazać pieniądze w darowiźnie?

Darowizna pieniędzy wśród najbliższych jest zwolniona z podatku, gdy zostanie udokumentowana przelewem bankowym. Fiskus wymaga, aby właścicielem rachunku, na który pieniądze trafiają, był obdarowany. Sądy uważają natomiast, że tak rygorystyczne podejście nie spełnia celu wprowadzenia zwolnienia przez ustawodawcę.


Przykładem jest wyrok WSA w Krakowie z dnia 26.02.1015 r., sygn. akt I SA/Kr 1938/14, który utrzymał w mocy NSA w wyroku z dnia 24.08.2017 r., sygn. akt II FSK 2104/15 (orzeczenie nie posiada jeszcze pisemnego uzasadnienia).

Otóż matka skarżącej darowała jej 75 tys. zł w 2013 r. Pieniądze nie trafiły jednak na konto bankowe obdarowanej, a jej małżonka. Fiskus uznał, że w takim przypadku mimo terminowego zgłoszenia darowizny ze zwolnienia skorzystać nie można i naliczył daninę.

Z decyzją organów podatkowych nie zgodziła się obdarowana i sprawa trafiła do sądu.
WSA podkreślił, iż nie jest tutaj sporne otrzymanie darowizny od członka najbliższej rodziny jak też ich faktyczne przekazanie obdarowanemu. Darczyńca dokonał jednakże wpłaty pieniędzy na konto bankowe małżonka obdarowanego, którego to obdarowany jest pełnomocnikiem, ale nie właścicielem. Cały spór sprowadza się zatem do określenia, czy spełnione zostały warunki formalne udokumentowania darowizny, które nałożył ustawodawca.
WSA wyjaśnił, iż pogląd organów podatkowych wynika z zastosowania reguł ścisłej wykładni językowej. Jego zdaniem jednakże konieczna jest tutaj także wykładnia celowościowa wprowadzonych przepisów.

Norma wynikająca z art. 4a ma głównie cel społeczny, którym było zapewnienie ochrony interesów majątkowych członków najbliżej rodziny poprzez zniesienie obciążeń podatkowych dla nabywających nieodpłatnie majątek od osób najbliższych i konieczność szczególnej ochrony sytuacji majątkowej rodziny.

Nadto wprowadzając taki obowiązek dokumentacyjny ustawodawca dążył do zapobieżenia fikcyjnym umowom darowizny sporządzanym wyłącznie dla zmniejszenia obciążeń podatkowych.

WSA podkreślił, że w rozpatrywanej sprawie nie występuje takie niebezpieczeństwo. Środki zostały bowiem przekazane, co wynika niewątpliwie ze zgromadzonych w sprawie dowodów. Stąd określony wyżej cel darowizny został osiągnięty także w przypadku udokumentowania darowizny środków pieniężnych dowodem ich przekazania na rachunek bankowy innego, niż obdarowany podmiotu, skoro z okoliczności towarzyszących, w tym z faktu, że pomiędzy małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej, a podatniczka jest pełnomocnikiem do rachunku jej męża wynika, że środki weszły do majątku obdarowanej.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.