eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › TSUE zmienia obowiązek podatkowy w VAT od usług budowlanych

TSUE zmienia obowiązek podatkowy w VAT od usług budowlanych

2019-05-14 13:58

TSUE zmienia obowiązek podatkowy w VAT od usług budowlanych

Usługi budowlane: przewrót w podatku VAT © Kzenon - Fotolia.com

Do tej pory zarówno sądy jak i fiskus twierdziły, że momentem zakończenia robót budowlanych jest fizyczne zejście ekipy z budowy. Podejście to może ulec zmianie wskutek ostatniego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Kiedy rozliczyć VAT od usług budowlanych? Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje tutaj z chwilą wystawienia faktury dokumentującej ich wykonanie, o ile ta zostanie wystawiona w terminie. Jeżeli wcześniej otrzymano zaliczkę, obowiązek podatkowy od tej zaliczki powstaje w dacie jej otrzymania.
W jakim terminie należy w związku z tym wystawić fakturę na usługi budowlane? Art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT mówi, że należy ją wystawić nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usług.

Wykonanie usługi budowlanej


Z powyższego wynika zatem, że moment powstania obowiązku podatkowego od usług budowlanych uzależniony jest (przynajmniej częściowo) od daty ich wykonania.
Przez długi czas data podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego wyznaczała moment zakończenia takiej usługi, niemniej fiskus nie miał tutaj jednolitego stanowiska. To zostało ujednolicone poprzez wydanie przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej z dnia 01.04.2016 r., nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141.
„(…) gdy usługa jest oddawana w całości za moment wykonania tej usługi należy uznać moment faktycznego jej wykonania, tj. dzień, w którym wykonawca w związku z wykonaniem całości określonej umową usługi zgłosił ją nabywcy do odbioru. Gdy usługa będzie natomiast przyjmowana częściowo - tj. umowa będzie przewidywała cykliczne zapłaty po wykonaniu części usługi budowlanej lub budowlano-montażowej, za moment wykonania części usługi należy wskazać moment, w którym wykonawca faktycznie wykonał część określonej umową usługi (doszło do faktycznego zakończenia części prac) i zgłosił ją nabywcy do odbioru (art. 19a ust. 2 ustawy o VAT). Odnosząc się do zastosowanego w art. 19a ust. 2 ustawy o VAT sformułowania, iż „określono zapłatę” należy wskazać, że nie oznacza ono, że kwota zapłaty musi być znana (określona) z góry, przed wykonaniem usługi.(...)” – czytamy w interpretacji)

Z pełną treścią interpretacji ogólnej można zapoznać się tutaj: Minister Finansów wyjaśnia: Rozliczenie VAT od usług budowlanych

TSUE – wszystko nie tak


W wyroku z dnia 2 maja 2019 r. (sygn. akt – C-224/18) TSUE zajął odmienne stanowisko od reprezentowanego przez fiskusa. Podkreślił on, że to formalny odbiór usługi budowlanej można dla celów podatku VAT uznać za moment wykonania danej usługi pod warunkiem, że formalność odbioru została uwzględniona w umowie i stanowiła materialne zakończenie usługi. Innymi słowy – jeżeli w umowie uznano, że usługa kończy się w momencie odbioru prac – to wtedy dopiero należy się VAT.
„(…) Nie można zatem wykluczyć, że biorąc pod uwagę postanowienia umowne odzwierciedlające rzeczywistość gospodarczą i handlową w dziedzinie, w której usługa jest wykonywana, usługa ta może zostać uznana za wykonaną dopiero po dacie materialnego zakończenia usługi, w następstwie spełnienia pewnych warunków nierozerwalnie związanych z usługą i mających decydujące znaczenie dla zapewnienia jej kompletności.(…)” - czytamy w wyroku.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: