eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odwrotne obciążenie: obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych

Odwrotne obciążenie: obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych

2017-06-28 13:50

Odwrotne obciążenie: obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych

Obowiązek podatkowy przy odwrotnym obciążeniu na usługi budowlane © ronstik - Fotolia.com

Z początkiem tego roku zaczęły obowiązywać zmiany w zakresie stosowania odwrotnego obciążenia. Mechanizmem tym zostały objęte usługi budowlane wykonywane w ramach podwykonawstwa, gdy strony umowy są czynnymi podatnikami VAT. Czy powyższe skutkuje także zmianami w określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego od tego typu usług?

Przeczytaj także: Obowiązek podatkowy od usług z odwróconym VAT

Zasady określania powstania obowiązku podatkowego w VAT reguluje art. 19a ustawy o VAT. Jego ust. 1 mówi, że obowiązek podatkowy powstaje tutaj z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi z zastrzeżeniem jednakże ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 ustawy.
Jeżeli usługa jest przyjmowana częściowo, uznaje się ją za wykonaną w przypadku wykonania części usługi, dla której określono zapłatę (art. 19a ust. 2 ustawy o VAT).

Nadto usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (art. 19a ust. 2 ustawy o VAT).

fot. ronstik - Fotolia.com

Obowiązek podatkowy przy odwrotnym obciążeniu na usługi budowlane

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, w którym momencie wykazać VAT od usług budowlanych rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia. Występuje tutaj kilka wariantów rozwiązania.


Idąc dalej, w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT wskazano, że dla usług budowlanych i budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, gdy ta powinna być wystawiona i zostanie wystawiona w terminie. Jeżeli zaś podatnik faktury nie wystawi bądź wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu do jej wystawienia (art. 19a ust. 7 ustawy o VAT).
Fakturę za usługi budowlane należy wystawić w ciągu 30 dni od ich wykonania. To, kiedy usługi budowlane uznaje się za wykonane, opisaliśmy m.in. w artykule: Usługi budowlane: protokół zdawczo-odbiorczy w podatkach PIT CIT VAT

Dodatkowo art. 19a ust. 8 ustawy o VAT wskazuje, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość łub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Które z wyżej wymienionych zasad należy stosować do usług budowlanych? Okazuje się że wszystkie! Jest to oczywiście uzależnione od okoliczności

A które z opisanych zasad należy stosować w przypadku usług budowlanych rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia? Otóż tutaj obowiązek podatkowy będzie powstawał:
  • z chwilą wystawienia faktury przez usługodawcę - jeżeli ta zostanie wystawiona w terminie
  • z upływem 30 dni od dnia wykonania usługi - jeżeli sprzedawca faktury nie wystawi bądź wystawi ją z opóźnieniem
  • z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, w szczególności przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty - w odniesieniu do tej części - jeżeli takie zostaną uiszczone
  • jeżeli dla usługi ustalane są następujące po sobie terminy płatności i rozliczeń, obowiązek podatkowy będzie powstawał z upływem okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia usługi (pamiętając, że taki obowiązek podatkowy musi powstać minimum co 12 miesięcy).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: