Zasady szczególne powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT
2021-01-11 13:07
![Zasady szczególne powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT [© stadtratte - Fotolia.com] Zasady szczególne powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/obowiazek-podatkowy-VAT/Zasady-szczegolne-powstania-obowiazku-podatkowego-w-podatku-VAT-235034-200x133crop.jpg)
Kiedy wykazać VAT od sprzedaży? © stadtratte - Fotolia.com
Przeczytaj także: Usługi budowlane: VAT należny dopiero w chwili zapłaty?
Otrzymanie całości lub części zapłaty
Obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania całości lub części zapłaty w przypadku wydania towarów na podstawie umowy komisu, przeniesienia własności towaru z nakazu organu władzy publicznej, dostaw dokonywanych w trybie egzekucji, świadczeń na zlecenia sądów i prokuratury na podstawie odrębnych przepisów oraz świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych zwolnionych z VAT.
Ta sama zasada dotyczy dotacji, subwencji i innych świadczeń o podobnym charakterze, gdzie obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania całości lub części.
Wystawienie faktury
Kolejna szczególna zasada powstawania obowiązku podatkowego dotyczy świadczenia usług budowlanych i budowlano-montażowych, dostawy książek drukowanych oraz czynności polegających na drukowaniu książek. Związana jest z datą wystawienia faktury. W takich sytuacjach obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury. Terminy na wystawienie faktur zostały określone w art. 106i ustawy o VAT. Zgodnie z ust. 3 tego artykułu fakturę wystawia się nie później niż 30 dni od wykonania usługi w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych, 60 dni od dokonania dostawy książek oraz 90 dni w przypadku drukowania książek.
fot. stadtratte - Fotolia.com
Kiedy wykazać VAT od sprzedaży?
Kiedy wykazać VAT od dokonanej sprzedaży? Wszystko zależy od tego, co jest przedmiotem konkretnej transakcji. Na ogół jest to dzień dostawy towarów czy wykonania usługi. Od zasady tej występuje jednak szereg wyjątków. Są to m.in. otrzymane zaliczki, usługi budowlane, najmu, mediów itp.
Obowiązek podatkowy w dacie wystawienia faktury powstaje także w sytuacji dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, a także świadczenia usług telekomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze, ochrony osób i dozoru i ochrony mienia, usług stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii. Obowiązek wystawienia faktury powstaje w tym przypadku do końca upływu terminu płatności.
W przypadku, gdy faktura została wystawiona z opóźnieniem lub nie została wystawiona wcale, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktur, a gdy takich terminów nie ma – z chwilą upływu terminu płatności.
Przedpłaty, zaliczki
Kolejna szczególna zasada powstawania obowiązku podatkowego dotyczy zapłaty zaliczki, przedpłaty, zadatku, raty w całości lub w części przed dokonaniem dostawy towarów czy świadczeniem usługi. W takich przypadkach obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania całości lub części środków finansowych.
W przypadku powyższego katalogu płatności istotne jest precyzyjne określenie w umowie, czego dotyczy dokonywana płatność. W przypadku płatności dokonywanych w ramach depozytu czy kaucji, tzn. płatności o charakterze zabezpieczającym, niezwiązanych z konkretną dostawą albo świadczeniem, obowiązek podatkowy w VAT nie powstaje z uwagi na konieczność zwrotu w określonych okolicznościach tych środków. Problematyczne od strony podatkowej są konstrukcje, gdzie klient wpłaca depozyt, który następnie może być w określonych sytuacjach wykorzystany w związku z dostawą towarów czy świadczeniem usługi tzn. sprzedawca nie ma obowiązku zwrotu pobranego wcześniej depozytu. Możliwość połączenia wpłaty z określoną czynnością (dostawą/świadczeniem) powoduje konieczność jej rozliczenia na potrzeby VAT w dacie dokonania płatności. Innymi słowy, podatnicy zmieniający charakter wpłaconego depozytu/kaucji na zaliczkę, przedpłatę zobowiązani będą do odpowiedniego wykazania tego faktu w dacie wpłaty.
Import towarów
W przypadku importu towarów obowiązek podatkowy powstaje w dacie powstania długu celnego. W sytuacji, gdy towary objęte są procedurą uszlachetniania czynnego, obowiązek podatkowy powstaje z datą zamknięcia tej procedury. W przypadku pobierania opłat wyrównawczych dotyczących procedur celnych obowiązek podatkowy powstaje w dacie wymagalności tych opłat.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy.
Mały podatnik
Jeszcze inne zasady dotyczą ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego u tzw. małych podatników rozliczających się metodą kasową. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty w przypadku dostawy/świadczenia na rzecz czynnego podatnika VAT albo w pozostałych przypadkach w terminie zapłaty nie później niż 180 dnia od daty dostawy/świadczenia po uprzednim zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego.
![Obowiązek podatkowy w VAT: Protokół odbioru robót budowlanych [© pixabay.com] Obowiązek podatkowy w VAT: Protokół odbioru robót budowlanych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/obowiazek-podatkowy-VAT/Obowiazek-podatkowy-w-VAT-Protokol-odbioru-robot-budowlanych-238935-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
-
TSUE wyjaśnia: rozliczenie VAT od usług budowlanych
-
Usługa budowlana wykonana z chwilą podpisania protokołu
-
TSUE zmienia obowiązek podatkowy w VAT od usług budowlanych
-
Odwrotne obciążenie VAT przy metodzie kasowej
-
Obowiązek podatkowy od usług z odwróconym VAT
-
Odwrotne obciążenie: obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych
-
Kiedy rozliczyć VAT od usług budowlanych?
-
Usługi budowlane: protokół zdawczo-odbiorczy w podatkach PIT CIT VAT
-
Projekty domów rozliczane w VAT jak usługi budowlane
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
inFakt Check: analiza podatkowych obietnic wyborczych Konfederacji
-
inFakt Check: analiza podatkowych obietnic wyborczych Polski 2050
-
Niezgłoszone w terminie nabycie spadku a możliwość dochodzenia przez US zapłaty podatku
-
Płaca minimalna przyjęta przez rząd. Koszt zatrudnienia pracownika w 2024 r. znacznie wzrośnie