eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Mały ZUS i mały ZUS plus w 2020 r.: jak składać dokumenty?

Mały ZUS i mały ZUS plus w 2020 r.: jak składać dokumenty?

2020-01-30 13:46

Mały ZUS i mały ZUS plus w 2020 r.: jak składać dokumenty?

Mały ZUS (plus) w deklaracjach rozliczeniowych © bzyxx - Fotolia.com

Mały ZUS i mały ZUS plus to zmiany w rozliczeniach składek emerytalno-rentowych uiszczanych przez przedsiębiorców, które mają na celu obniżenie tej daniny dla małych firm. ZUS na swojej stronie internetowej zamieścił komunikat, jak w dokumentach rozliczeniowych w 2020 r. ulgi te stosować.

Przeczytaj także: Od lutego 2020 r. zamiast małego ZUS - mały ZUS plus

Informacje te są o tyle istotne, że początek 2020 roku przyniósł pewien chaos i zamieszanie spowodowane zmianą zasad naliczania składek dla przedsiębiorców w trakcie roku. Do końca stycznia obowiązuje bowiem tzw. mały ZUS, wprowadzony przez ustawodawcę do systemu prawnego w ubiegłym roku. Od lutego natomiast jego miejsce zajmie tzw. mały ZUS plus, który zmienia zasady wyliczania podstawy naliczania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, chorobowe i wypadkowe. Bez zmian pozostają natomiast regulacje w zakresie opłacania przez przedsiębiorców obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne. W wyjaśnieniach ZUS czytamy:

Jeśli korzystasz w styczniu 2020 r. z MGD (dotychczasowe zasady)


Jako płatnik składek, który zgłosił się do 8 stycznia 2020 r. do MDG, składasz w lutym (odpowiednio do 10 lub do 17 lutego) dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II wraz z kompletem dokumentów za styczeń 2020 r., oznaczonym nr z zakresu 1-39.

fot. bzyxx - Fotolia.com

Mały ZUS (plus) w deklaracjach rozliczeniowych

Mały ZUS czy mały ZUS plus? Wprowadzając zmiany w rozliczaniu składek przez drobnych przedsiębiorców w trakcie roku, ustawodawca spowodował niemały chaos. Prowadzący firmę nie wiedzą bowiem kiedy jakie dokumenty muszą składać do ZUS. Z pomocą przychodzą wyjaśnienia zamieszczone na stronie internetowej tej instytucji.


Jeśli chcesz kontynuować opłacanie niższych składek od lutego 2020 r., czyli skorzystać z „MDG plus” (nowe zasady)


Musisz wykazać nową podstawę wymiaru składek, która będzie obowiązywała Cię od lutego do grudnia 2020 r. (wraz z wysokością przychodu, dochodu i form opodatkowania) w dokumentach rozliczeniowych ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II oznaczonych numerem z zakresu 40-49.

Dokumenty te przekazujesz razem z kompletem dokumentów rozliczeniowych za luty 2020 r., oznaczonym nr zakresu 1-39, przekazanym w marcu (odpowiednio do 10 lub do 16 marca).

Jeśli nie korzystałeś z opłacania niższych składek w styczniu 2020 r., a chcesz skorzystać od lutego 2020 r. z „MDG plus” (nowe zasady)


Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, która dopiero od 1 lutego 2020 r. spełni warunki do korzystania z ulgi składasz wyrejestrowanie z poprzednim kodem tytułu ubezpieczenia (np. 0510, 0512) i zgłoszenie ZUS ZUA lub ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 lub 05 92.

Na złożenie tych dokumentów masz czas do końca lutego 2020 r. (art. 5 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej). Z uwagi na to, że koniec terminu przypada na sobotę, wskazane dokumenty złożone do 2 marca 2020 r. będą traktowane jako złożone w terminie.

Dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II składasz oznaczone numerem z zakresu 40-49. W dokumentach tych wykazujesz nową podstawę wymiaru składek, która będzie obowiązywała Cię od lutego do grudnia 2020 r. (wraz z wysokością przychodu, dochodu i form opodatkowania).

Dokumenty te przekazujesz razem z kompletem dokumentów rozliczeniowych za luty 2020 r., oznaczonym nr zakresu 1-39, przekazanym w marcu (odpowiednio do 10 lub do 16 marca).


Na zakończenie warto w tym miejscu dodać, że przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. korzystali już z małego ZUS (MDG) i przywilej ten kontynuują w 2020 r., nie musieli dokonywać zmian w zgłoszeniach rejestracyjnych. Te jednak były konieczne w przypadku skorzystania z „starego” małego ZUS od stycznia 2020 r. po raz pierwszy.

W każdej chwili przedsiębiorca może też zrezygnować z opisanych wyżej przywilejów i opłacać składkę liczoną od podstaw dla tzw. dużych ZUS (bądź wyższej podstawy). Niemniej powrót na preferencyjne składki w takim przypadku będzie możliwy dopiero od przyszłego roku. Warto też wiedzieć, że mały ZUS można opłacać jedynie przez 3 lata w wciągu 5 kolejnych lat.
Przeczytaj także: Mały ZUS plus w 2021 roku Mały ZUS plus w 2021 roku

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: