eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwrot kosztów przejazdu wolny od PIT

Zwrot kosztów przejazdu wolny od PIT

2007-04-21 13:58

Kwoty zwrócone pracownikom socjalnym za przejazdy z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez nich czynności zawodowych, ustalone na podstawie skasowanych biletów jednorazowych lub w wysokości różnicy pomiędzy kosztem imiennej migawki trasowanej (którą pracownik ponosi na własne przejazdy) a migawki imiennej na wszystkie linie, z uwzględnieniem okresu, w którym pracownik świadczył pracę w terenie - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko takie zajął Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna w postanowieniu z dnia 23.03.2007 r. nr I-415-07/03/07.

Przeczytaj także: Użyczenie nieruchomości przedsiębiorcy a PIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż pracownik socjalny nabywa bilety jednorazowe aby dostać się z miejsca pracy do miejsca wykonywania czynności zawodowych, których koszt zakupu jest mu zwracany na podstawie przedstawionych skasowanych biletów i potwierdzenia wyjazdu w książkach wyjść służbowych. Rozliczenie takie dokonywane jest raz w miesiącu. Jeżeli nabywane są bilety miesięczne – zwrot dotyczy wyłącznie kwoty jaką pracownik musi dopłacić do przejazdów służbowych, czyli różnicy pomiędzy kosztem zwykłej migawki imiennej trasowanej imiennej (ponoszonej przez podatnika na własne przejazdy) a migawki imiennej na wszystkie linie, przy czym koszt taki zwracany jest z uwzględnieniem okresu, w którym pracownik świadczył pracę w terenie. W związku z powyższym podatnik ma wątpliwości, czy zwrot powyższych kosztów przejazdu z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez pracownika socjalnego czynności zawodowych opodatkowany jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak wynika z powołanego powyżej przepisu ponoszone przez pracodawcę świadczenia na rzecz pracownika między innymi w ramach stosunku pracy, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje jednak w stosunku do nich zwolnienia przedmiotowe. I tak, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 112 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniony od podatku dochodowego został zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika wprost z przepisów innych ustaw.

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne do sprawy będącej przedmiotem zapytania stwierdzić należy, że:

W myśl art. 121 ust. 3c ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004r. Nr 64, poz. 593 ze zm.) - pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy.

W świetle powyższego – zwrot kosztów przejazdów związanych z dojazdem do miejsca świadczenia pracy, zgodnie z zakresem obowiązków – jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Powyższe oznacza, że kwoty zwrócone pracownikom socjalnym za przejazdy z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez nich czynności zawodowych, ustalone na podstawie skasowanych biletów jednorazowych lub w wysokości różnicy pomiędzy kosztem imiennej migawki trasowanej (którą pracownik ponosi na własne przejazdy) a migawki imiennej na wszystkie linie, z uwzględnieniem okresu, w którym pracownik świadczył pracę w terenie – nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: