eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Od zadośćuczynienia trzeba zapłacić podatek PIT

Od zadośćuczynienia trzeba zapłacić podatek PIT

2007-03-26 13:23

Otrzymane świadczenie polegające na wypłacie zadośćuczynienia przez firmę medyczną podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, które należy wykazać w zeznaniu rocznym. Stanowisko takie zajął Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście w postanowieniu z dnia 31.10.2006 r. nr 1435/FO3/415-84/06/TP.

Przeczytaj także: Zasiłek związany z przeniesieniem wolny od PIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego pytaniu co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego podatnik wyjaśnił, iż w 2006 roku leczył się w firmie prowadzącej profesjonalną działalność medyczną. Firma ta zobowiązał się do zapłaty na rzecz podatnika zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (szkodę niemajątkową). W związku z powyższym podatnik ma wątpliwości, czy takie zadośćuczynienie zwolnione jest z podatku dochodowego od osób fizycznych. Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy :
- art. 9 ust.1, art. 10 ust. 1 pkt 9,art 21 ust.1 pkt 3b ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 Nr 14, poz.176 ze zm.) .

Zgodnie z art. 9 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Przepis z art. 10 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi , iż źródłem uzyskania przychodu są także inne źródła niż wymienione w punktach wcześniejszych art.10 ust.1 wyżej cytowanej ustawy. Inne źródła , o których mowa w art. 10 ust. pkt 9 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały wymienione przykładowo w art. 20 tej ustawy, a użyty funktor " w szczególności" wskazuje , iż katalog ten ma charakter otwarty.

W myśl art.21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Natomiast wysokość otrzymanego przez stronę zadośćuczynienia nie wynika wprost z przepisów odrębnych ustaw, stanowi zatem "inne odszkodowanie", o którym mowa w art.21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Jak wynika z wniosku, w 2006 r. strona otrzymała zadośćuczynienie za doznaną krzywdę ( szkodę niemajątkową ). Otrzymane świadczenie spełnia przesłanki z art. 10 ust.1 pkt 9, czyli jest źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który należy wykazać w zeznaniu rocznym. W art. 21, 52 i 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nie przewidział zwolnienia tego typu dochodu od podatku dochodowego. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: