eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Preferencje podatkowe na kupony żywieniowe?

Preferencje podatkowe na kupony żywieniowe?

2008-06-03 13:08

Prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski zwrócił się z wnioskiem do Minister Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie działań mających na celu stworzenie możliwości rozwoju w Polsce instytucji Kuponów Żywieniowych.

Przeczytaj także: Opłata za naukę a przychód podatkowy pracownika

KPP podkreśla konieczność zmiany § 2 pkt. 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 19 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie. Proponujemy, aby wynikało z niego, że „od wartości posiłków lub produktów spożywczych, finansowanych przez pracodawcę, udostępnionych pracownikom do spożycia, lub kuponów i kart elektronicznych przeznaczonych do zakupu takich posiłków lub produktów spożywczych bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu – do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku, nie potrzeba odprowadzać składek.”

Ponadto za niezbędne należy uznać także zwolnienie otrzymanych od pracodawcy kuponów żywieniowych z PIT. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych powinna zostać wprowadzona zmiana przewidująca zwolnienie od podatku kuponu, którego wartość nie przekracza 190 zł (może być ona dostosowana do aktualnej kwoty minimalnego wynagrodzenia).

System kuponów żywieniowych jest elementem wspierającym zdrowie pracowników. Świadczenia te pozytywnie wpływają na warunki pracy, a także sprzyjają wzrostowi wydajności pracowników, co przekłada się na rozwój firm.

Nie można pominąć także makroekonomicznych aspektów kuponów. Gdy restauracje oraz sklepy spożywcze, dla poświadczenia transakcji dokonanych z ich użyciem, muszą wystawiać rachunki, ograniczeniu ulega szara strefa w tym sektorze. W efekcie wzrasta VAT odprowadzany przez wszystkie podmioty uczestniczące w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji, a także kwoty płaconego przez nich podatku dochodowego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: