eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › PCC a aport wniesiony do spółki z o.o.

PCC a aport wniesiony do spółki z o.o.

2007-05-11 13:03

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną. Podstawą opodatkowania przy zmianie umowy spółki jest wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stawka podatku natomiast wynosi 0,5 proc. podstawy opodatkowania. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Łomży w postanowieniu z dnia 11.04.2007 r. nr US PM 435/1-2/SZZ/2007.

Przeczytaj także: PCC od podwyższenia kapitału spółki

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż prowadzi jednoosobowe przedsiębiorstwo. Zamierza wnieść je aportem do istniejącej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zamian za co otrzyma udziały w tej spółce. Czynność ta ma zostać dokonana poprzez wprowadzenie zmian do umowy spółki z o.o. podwyższających jej kapitał zakładowy. Wnoszonym aportem jest natomiast zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym m.in. własność nieruchomości, ruchomości, wierzytelności. W związku z powyższym podatnik wystąpił do organu podatkowego z zapytaniem, jaka będzie podstawa opodatkowania powyższej czynności oraz jaką stawką podatku od czynności cywilnoprawnych należy powyższe opodatkować? Uwzględniając taki stan faktyczny urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Przeprowadzenie zmian w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością polegających na wprowadzeniu nowego wspólnika, podwyższeniu kapitału zakładowego, powodujące zmiany w samej umowie spółki wymaga zachowania trybu przewidzianego w przepisach ustawy z dnia 15.09.200 r. Kodeks spółek handlowych /Dz.U. Nr 94, poz.1037 z późn. zm./ oraz ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny. Wymagane jest zatem podjęcie odpowiednich uchwał przez Zgromadzenie Wspólników, przy zachowaniu notarialnej formy czynności.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm./ obowiązek podatkowy /art.3 ust.1 pkt 2/ powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną, a podstawę opodatkowania /art.6 ust.1 pkt 8 lit. B/ stanowi przy zmianie umowy spółki wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stawka pobieranego podatku od czynności cywilnoprawnych określona jest w art.7 ust.1 pkt 9 w/w ustawy i wynosi 0,5% podstawy opodatkowania. Przepisy ustawy nie uzależniają więc stawki podatkowej od przedmiotów majątkowych, które wprowadzane są do spółki jako aport w postaci np. zorganizowanego przedsiębiorstwa.

Późniejsza, po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego, notarialna umowa, konieczna do przeniesienia własności nieruchomości, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ jest jedynie następstwem zmiany umowy spółki, a nie czynnością o charakterze samoistnym i nie jest taka umowa wymieniona w art. 1 w/w ustawy, jako przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko przedstawione przez podatnika w pytaniu i uzupełnieniu jest prawidłowe w części dotyczącej zasady, że w/w czynność będzie opodatkowana jedną stawką podatkową. Natomiast błędnie podana została, przez podatnika, sama stawka podatkowa, która określona została, jak wyżej wspomniano, w wysokości 0,5 %, a nie jak podaje podatnik w wysokości 1%, powołując się przy tym na właściwy przepis - art.7 ust.1 pkt 9 w/w ustawy. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: