eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Od 31 sierpnia koniec z PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego

Od 31 sierpnia koniec z PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego

2023-08-01 13:46

Od 31 sierpnia koniec z PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego

Od 31 sierpnia koniec z PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego © HasanEROGLU - Fotolia.com

31 lipca Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa, która znosi obowiązek opłacania podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. W praktyce oznacza to, że kupujący mieszkanie od 31 sierpnia będą mogli zaoszczędzić kwotę wynoszącą 2% jego wartości.

Przeczytaj także: Koszty zakupu pierwszego mieszkania od 31 sierpnia niższe o 2%

- Przykładowo, jeżeli mieszkanie będzie kosztowało 700.000 zł, to przy obecnej stawce PCC wynoszącej 2% trzeba by zapłacić podatek w wysokości 14.000 zł. Od 31 sierpnia ta konieczność zniknie. Z pewnością będzie to znacząca oszczędność dla nabywców, którzy zaoszczędzone środki będą mogli przeznaczyć na przykład na remont czy odświeżenie mieszkania – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Ekspert zwraca również uwagę, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie przeniesienia praw do danego lokalu, czyli kiedy nowy właściciel podpisze umowę w formie aktu notarialnego. – Warto więc zaczekać, o ile to możliwe, na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego właśnie do 31 sierpnia – radzi Piotr Juszczyk.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami zniesienie PCC dotyczy sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego pod warunkiem, że nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej. Jeśli jednak posiadał udział w prawach własnościowych, to zwolnienie nie obejmuje tych przypadków, w których przekracza on 50% i został nabyty drogą dziedziczenia.

fot. HasanEROGLU - Fotolia.com

Od 31 sierpnia koniec z PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego

Kupujący mieszkanie od 31 sierpnia będą mogli zaoszczędzić kwotę wynoszącą 2% jego wartości. Zgodnie z nowymi przepisami zniesienie PCC dotyczy sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego pod warunkiem, że nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: