eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kupujesz używane przedmioty za więcej niż 1000 zł? Musisz złożyć deklarację PCC-3

Kupujesz używane przedmioty za więcej niż 1000 zł? Musisz złożyć deklarację PCC-3

2023-05-12 13:49

Kupujesz używane przedmioty za więcej niż 1000 zł? Musisz złożyć deklarację PCC-3

Kupujesz używane przedmioty za więcej niż 1000 zł? Musisz złożyć deklarację PCC-3 © mh - fotolia.com

W ostatnich dniach wiele emocji budzi temat opodatkowania sprzedaży na popularnych platformach internetowych. Warto jednak też pamiętać, że kupno przedmiotów używanych za minimum 1000 zł na Allegro czy OLX, powoduje obowiązek złożenia deklaracji PCC-3. Dotyczy on nie tylko przedsiębiorstw, ale także prywatnych użytkowników. A kary za niewywiązanie się z niego sięgają dziesiątek tysięcy złotych.

Przeczytaj także: Podatek od czynności cywilnoprawnych do likwidacji. Sprawdzamy dla kogo

Przy transakcjach o wartości minimum 1000 zł, których przedmiotami są rzeczy używane, powstaje obowiązek podatkowy od czynności cywilnoprawnych. Po dokonaniu zakupu trzeba złożyć deklarację PCC-3 w Urzędzie Skarbowym i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Nie tylko firmy muszą płacić


Obowiązkowi temu podlegają nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby prawne i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt tłumaczy:
Jeśli nabywając przedmioty używane prywatnie lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie otrzymamy faktury albo faktury marży o wartości przekraczającej 1000 zł, musimy się liczyć z obowiązkiem zapłacenia podatku.

Podatnik jest zobowiązany do złożenia deklaracji PCC-3 i zapłaty podatku w ciągu 14 dni od dnia nabycia przedmiotu używanego. W przypadku umowy kupna sprzedaży rzeczy ruchomych podatek wynosi 2% wartości przedmiotu, a obowiązek jego zapłaty ciąży na kupującym. Jeśli jednak umowa zakupu zawierana jest w formie aktu notarialnego, to nie trzeba składać deklaracji PCC-3. W takich przypadkach podatek pobierany jest bezpośrednio przez notariusza.

fot. mh - fotolia.com

Kupujesz używane przedmioty za więcej niż 1000 zł? Musisz złożyć deklarację PCC-3

Kupno używanych przedmiotów za co najmniej 1000 zł na Allegro czy OLX niesie obowiązek złożenia deklaracji PCC-3. Deklarację muszą złożyć przedsiębiorcy, osoby prawne i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Podatek wynosi 2% wartości przedmiotu i musi być zapłacony w ciągu 14 dni od nabycia. Kara za niezłożenie deklaracji PCC-3 to od 10 proc. wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności.


Nawet 70 tys. zł kary za brak deklaracji


– Co istotne, brak umowy nie zwalnia nas z obowiązku rozliczenia się z transakcji kupna. Warto też zwrócić uwagę, że Urząd Skarbowy może dokonać korekty wartości nabycia przedmiotu, jeśli określona w transakcji będzie odbiegać od ceny rynkowej – ¬podkreśla Piotr Juszczyk.

Kara za niezłożenie deklaracji PCC-3 wynosi od 10 proc. wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności. W 2023 roku minimalne wynagrodzenie zmienia się dwa razy. To oznacza, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku kara wynosi od 349 do 69.800 zł, a w drugiej połowie roku od 360 do 72.000 zł.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: