eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż przez Internet a rozliczenie VAT

Sprzedaż przez Internet a rozliczenie VAT

2007-08-01 12:05

Przeczytaj także: Cross-border z Polski. O czym sprzedawca musi wiedzieć?


RK: A co w sytuacji, gdy nabywca wpłaci część lub całość należności na konto sprzedawcy jeszcze przed dokonaniem dostawy?

IK: W tym przypadku trzeba uznać, że zastosowanie mają przepisy ogólne dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego. W sytuacji, gdy nabywca wpłaca na rachunek bankowy sprzedawcy całość lub część należności (na poczet przyszłej dostawy) – trzeba potraktować tę wpłatę jako zaliczkę. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas w dniu jej otrzymania niezależnie od tego, kiedy nastąpi wystawienie faktury i dostawa towaru.

RK: A kiedy w tej sytuacji należy wystawić fakturę VAT?

IK: Faktura dokumentująca zaliczkę powinna być wystawiona w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania. Jeżeli zaliczka obejmuje całą cenę towaru, to po wydaniu towaru nie trzeba wystawiać już faktury potwierdzającej tę dostawę.

RK: Czy jeśli dokonuję sprzedaży na rzecz osób fizycznych, muszę instalować kasę fiskalną?

IK: Proszę pamiętać, że podatnicy VAT dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mają zasadniczo obowiązek prowadzić ewidencję obrotu i należnego VAT za pomocą kas fiskalnych. Jednak, zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (rkr), z obowiązku ewidencjonowania do 31 grudnia 2007 r. zwolniona jest sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym. Zwolnienie to określone jest w pozycji 37 załącznika do rkr i dotyczy sprzedaży, w związku z którą zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika.

RK: Czy zwolnienie to jest bezwarunkowe?

IK: Niestety nie. Koniecznym jest prowadzenie szczegółowej ewidencji dowodów zapłaty, na podstawie których będzie można ustalić dane (w tym adres) osoby fizycznej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów. Jeśli zatem podatnik sam dostarcza towary odbiorcy i nie prowadzi ww. ewidencji – może skorzystać jedynie ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie ze względu na wysokość obrotu. Ponadto nie podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania na kasie sprzedaż towarów wymienionych w § 4 rkr (np. sprzętu radiowego i telewizyjnego).

RK: Czy możemy zatem pokusić się o krótkie podsumowania omawianego zagadnienia?

IK: Oczywiście. Reasumując należy uznać, że moment powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży przez Internet zależy od sposobu realizacji dostawy i terminu otrzymania należności za towar. Dotyczy to w szczególności tego, czy należność za towar zostanie otrzymana przed dostawą, czy też dopiero po jej dokonaniu.

RK: Dziękuję za rozmowę.

Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

poprzednia  

1 2

oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: