eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kapitał zakładowy: wydatki na zwiększenie a koszty

Kapitał zakładowy: wydatki na zwiększenie a koszty

2007-08-02 09:24

Uchwałą wspólników spółki z o.o. część zysku za 2006 r. została przekazana na zwiększenie kapitału podstawowego spółki. Czy koszty opłaty notarialnej, podatku od czynności cywilnoprawnych, ujęte w jednej fakturze wystawionej przez kancelarię notarialną, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki? Czy można odliczyć VAT z takiej faktury?

Przeczytaj także: Rozliczenie kosztów na usługi doradcze przy pozyskaniu inwestora

Odpowiedź: Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków związanych z powiększeniem kapitału zakładowego, w tym opłat sądowych oraz kosztów zawarcia umów notarialnych czy podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie przysługuje od nich także odliczenie VAT.

Wyjaśnienie: Organy skarbowe i sądy stoją konsekwentnie na stanowisku, że skoro podwyższenie kapitału zakładowego nie generuje przychodu, to nakłady z nim związane nie mogą być zaliczane do kosztów podatkowych.

Pogląd ten znajduje potwierdzenie w wyroku NSA z 1 marca 2000 r., sygn. akt I SA/Wr 2285/98, w którym czytamy: ,,(...) przychód otrzymany na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie zalicza się do przychodów, bowiem jego celem jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z powiększeniem kapitału zakładowego, a stanowiących koszty zawarcia umów notarialnych z tym związanych (…)”.

Uwaga!
Wraz ze zmianą definicji kosztów od 1 stycznia 2007 r. pojawiła się szansa zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Podatnik musiałby udowodnić, że podwyższenie kapitału służy zachowaniu źródła przychodów. Nowa definicja kosztów stanowi bowiem, iż wydatki ponoszone w tym celu powinny stanowić koszt uzyskania przychodu. Jednak jak dotąd nie spotkałem się z korzystnym stanowiskiem organów podatkowych, dotyczącym przedmiotowego zagadnienia. Z uwagi na powyższe sugeruję wykazać się dużą ostrożnością przy ewentualnym podjęciu decyzji o zaliczeniu tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Podstawa prawna
  • Art. 15, art. 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: