eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Napoje dla pracowników a koszty i przychody podatkowe

Napoje dla pracowników a koszty i przychody podatkowe

2008-03-18 14:02

Przeczytaj także: Posiłki (profilaktyczne) dla pracowników w podatku dochodowym


Lubelski Urząd Skarbowy w interpretacji z dnia 02.04.2007 r. nr PD.423-7/07 wydanej dla spółki, która chciała zapewnić swoim pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych napoje profilaktyczne i zaliczyć je do kosztów podatkowych, przychylając się do takiego stanowiska wskazał, że „(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Niezależnie od tego, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się także wydatki poniesione na prawidłowe funkcjonowanie podmiotu gospodarczego, a co za tym idzie wydatki związane z zapewnieniem pracownikom odpowiednich warunków socjalnych zgodnie z Kodeksem Pracy.W myśl wydanego na podstawie art. 232 Kodeksu Pracy rozporządzenia z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279) pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach uciążliwych nieodpłatne posiłki profilaktyczne i napoje.(…)”

Pomorski Urząd Skarbowy w interpretacji z dnia 28.06.2007 r. nr DM/415-17/07/MZ w sprawie zaliczenia do przychodów pracowników wydatków poniesionych na zakup napojów chłodzących, kawy, herbaty, cukru, mleka, cytryn przeznaczonych do spożycia przez pracowników na terenie biura wskazał, że „(…) nie można jednak zaliczyć wydatków poniesionych przez Spółkę na zakup napojów chłodzących, kawy, herbaty, cukru, mleka, cytryn do przychodów pracowników, gdyż nie ma możliwości określenia wartości świadczenia przypadającego na poszczególnego pracownika. Po stronie pracownika nie powstanie więc przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w postanowieniu z dnia 04.06.2007 r. nr 1471/DPR1/423/29/07/MK wskazał, że „(…) przepis § 112 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dotyczy obowiązku zapewnienia przez pracodawcę wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów, przy czym nie jest sprecyzowane, jakiego rodzaju mają to być napoje. Należy więc uznać, że ustawodawca pozostawił to w gestii pracodawcy, pod warunkiem, iż woda i napoje będą dostępne w ilościach zaspokajających potrzeby pracownika w ciągu całej zmiany roboczej. W sytuacji zatem, gdy pracodawca, ponosząc wydatki na rzecz pracownika, realizuje ciążący na nim ustawowy obowiązek zapewnienia pracownikom napojów, wydatki takie stanowią niewątpliwie koszty uzyskania uzyskania przychodów. Z kolei w przypadku świadczeń, do których ponoszenia na podstawie odrębnych przepisów, pracodawca nie jest zobligowany, wydatki te będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem wykazania związku przyczynowo-skutkowego z uzyskiwanym przychodem, przy czym związek ten może być pośredni. Biorąc więc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz prawny sprawy, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu wydatki na wymienione artykuły spożywcze Spółka będzie miała prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.(…)”

Przytoczone fragmenty interpretacji pochodzą ze strony Ministerstwa Finansów .

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: