eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › W jakim terminie deklaracja VAT?

W jakim terminie deklaracja VAT?

2008-07-29 13:30

Podstawową czynnością, o której należy pamiętać rozliczając VAT w firmie, jest cykliczne składanie deklaracji podatkowych. Praktyka pokazuje jednak, że wielu księgowych nie dotrzymuje ustawowego terminu i tym samym naraża się fiskusowi.
Zdecydowana większość podatników rozlicza VAT w terminach miesięcznych. Mają onie obowiązek składania deklaracji VAT na formularzu VAT-7 - w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (art. 99 ust. 1 ustawy o VAT).

Pamiętać jednak należy, że jeżeli 25. dzień danego miesiąca przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy - termin złożenia deklaracji przesuwa się na pierwszy, kolejny dzień roboczy po tym dniu (lub dniach) wolnych od pracy (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej). Jeśli z kolei firma zadeklarowała, że będzie rozliczała się kwartalnie - wówczas kwartalny cykl rozliczeń wymaga od składania deklaracji VAT-7K w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. W tym wypadku termin do złożenia deklaracji również przesuwa się na pierwszy kolejny dzień roboczy po dniu (lub dniach) wolnym od pracy.

W praktyce mogą jednak zdarzyć się sytuacje, w których podatnicy nie są w stanie dochować terminu złożenia deklaracji. W takim przypadku mają oni możliwość zwrócenia się do organu podatkowego o odroczenie terminu do złożenia deklaracji.

Należy także pamiętać, że kwartalne rozliczanie się z VAT dotyczy jedynie podatnika, który jest:
  • małym podatnikiem (tj. tym, u którego wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 800.000 euro lub - w przypadku agentów, zleceniobiorców lub innych podmiotów wynagradzanych prowizyjnie - 30.000 euro), który wybrał kasową metodę rozliczeń,
  • małym podatnikiem, który co prawda nie wybrał metody kasowej, ale zadeklarował kwartalne rozliczanie się z VAT i zawiadomił o tym fakcie swój urząd skarbowy w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będziesz po raz pierwszy składał kwartalną deklarację,
  • rolnikiem, który zrezygnował ze statusu rolnika ryczałtowego i zawiadomił swój urząd skarbowy o zamiarze rozliczania się za okresy kwartalne (podobnie jak mali podatnicy).

Co istotne, obowiązek składania deklaracji VAT w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale) oznacza, że niezależnie od tego, czy w danym okresie firma wykonała lub nie czynności podlegające opodatkowaniu VAT, czy też dokonała jedynie zakupów towarów i usług - ma obowiązek złożenia deklaracji.

Jeśli zatem firma jest podatnikiem VAT czynnym - ma obowiązek złożyć deklarację VAT za każdy okres rozliczeniowy - bez względu na to, czy w danym okresie dokonywała jakichkolwiek transakcji, czy też nie. Są to wówczas tzw. deklaracje zerowe.


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.