eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Płatnik nie odliczy ulgi na dzieci?

Płatnik nie odliczy ulgi na dzieci?

2008-10-20 11:48

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada, że w odniesieniu do dochodów za 2009 r. płatnik nie rozliczy za podatników ulgi na dzieci. Z rozwiązania tego będą z całą pewnością zadowoleni pracodawcy, czego nie można raczej powiedzieć o pracownikach, których ci pierwsi do tej pory rozliczali.

Przeczytaj także: Ulga prorodzinna nie przysługuje na bratanka

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnym brzmieniem art. 37 ust. 1a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku płatnik odlicza od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w danym roku podatkowym oraz na wniosek podatnika kwotę ulgi na dzieci, jeżeli podatnik przed dniem 10 stycznia następnego roku złoży oświadczenie, w którym:
  • stwierdzi, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi
  • wskaże liczbę dzieci, na które przysługuje odliczenie
  • wskaże kwotę przysługującego odliczenia

Natomiast projektowany art. 37 ust. 1a pkt 4 updof zakłada, że płatnik będzie odliczał od podatku jedynie kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w roku podatkowym ze środków podatnika. Usunięto z niego zapis umożliwiający przy tego typu rozliczeniu rocznym skorzystanie z ulgi prorodzinnej.

Zatem po przyjęciu nowelizacji podatnik, którego do tej pory rozliczał płatnik (czyli np. pracodawca), a który będzie chciał skorzystać z ulgi na dzieci, będzie musiał samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, przepis umożliwiający rozliczenie ulgi przez płatnika (który obowiązuje od początku 2007 r.) był zasadny, gdyż ulga ta pierwotnie miała wynosić 120 zł na każde dziecko. Kwota tej ulgi została jednak znacznie podwyższona (do dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej), co niewątpliwie jest mniej korzystne dla pracodawców rozliczających swoich pracowników z tej ulgi korzystających.

Nowa konstrukcja przepisów ma „(…) zapobiec sytuacji, w której płatnik z własnych środków będzie finansował ulgę swoim pracownikom (obecnie zdarzają się bowiem sytuacje, w których płatnik zatrudniający jednego lub dwóch pracowników wychowujących większą liczbę dzieci jest zobligowany - po uwzględnieniu ulgi na dzieci - do „skredytowania” zwrotu nadpłaty w podatku dochodowym z własnych środków). Zgodnie z przepisem art. 37 ust. 4 ustawy, zwrócone podatnikowi nadpłaty w gotówce, płatnik potrąca z kwot pobranych zaliczek przekazywanych urzędom skarbowym, jednakże jest to rozciągnięte w czasie.(…)”

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: