eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wartość początkowa środka trwałego: ubezpieczenie kredytu

Wartość początkowa środka trwałego: ubezpieczenie kredytu

2010-04-12 12:08

Nabywając środek trwały podatnik ujmuje go w ewidencji środków trwałych, określa jego wartość początkową, od której są naliczane odpisy amortyzacyjne i odpisy te odnosi w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Do wartości początkowej tego składnika majątku zalicza się co do zasady wszelkie wydatki poniesione w związku z jego nabyciem w tym związane z kredytem zaciągniętym w tym celu.

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca postanowił kupić maszynę produkcyjną. Jej wartość netto to 250 000 zł. Zakup ten sfinansował z zaciągniętego kredytu bankowego, w związku z czym poniósł on dodatkowe wydatki związane m.in. z ubezpieczeniem kredytu czy prowizją bankową. Czy powiększają one wartość początkową nabytej maszyny?

Art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Art. 22a ust. 1 pt 2 updof mówi natomiast, iż amortyzacji podlegają m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu operacyjnego.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, którą – w przypadku nabycia w drodze kupna – jest cena nabycia. Ceną nabycia jest z kolei (rt. 22g ust. 3 updof) cena należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Dodatkowo w art. 23 ust. 1 pkt 33 updof ustawodawca wskazał, iż nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

W związku z powyższym, jeżeli opłaty określone w przykładzie (ubezpieczenie kredytu, prowizja bankowa) zostały naliczone do dnia przekazania przedmiotowej maszyny produkcyjnej do używania, powiększą jej wartość początkową, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne, które następnie przedsiębiorca będzie odnosił w ciężar kosztów uzyskania przychodu. W takiej sytuacji wydatki te nie będą mogły zostać bezpośrednio odniesione do kosztów z chwilą ich zapłaty.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: