eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Materiały szkoleniowe z Niemiec jako WNT?

Materiały szkoleniowe z Niemiec jako WNT?

2010-06-16 12:46

Jak rozliczyć nabyte w Niemczech materiały szkoleniowe wykorzystywane w działalności? Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma świadczy usługi szkoleniowe z zakresu oprogramowania PKWiU 80.42.20, które są zwolnione z VAT. Kupuje do tych celów podręczniki i materiały szkoleniowe, które opracowuje i drukuje producent oprogramowania, a które wysyła podatnik z Niemiec. Po ukończeniu szkolenia kursant otrzymuje dyplom i certyfikat. Czy sprowadzane z Niemiec materiały szkoleniowe należy deklarować jako WNT? Czy można wykazać jako zakup zwolniony z VAT, czy też opodatkowany stawką 22%? Faktura z Niemiec zawiera zapis, że dostawy te w UE są zwolnione z VAT.

Przeczytaj także: WNT na przełomie roku: stawka VAT

Mamy tu do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów

W opisanym przykładzie towar nabywany jest od podatnika podatku od wartości dodanej z Niemiec. W wyniku tej dostawy dokonanej w Niemczech (która jest tam uznana za wewnątrzwspólnotową dostawę towaru – WDT – i jako taka zwolniona z VAT z prawem do odliczenia), towary są transportowane do Polski. Służą one działalności gospodarczej. Mamy więc tutaj do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Towary te (ich nabycie) nie są zwolnione od VAT. W związku z tym należy wykazać podatek należny od tej transakcji (WNT). Materiały te zapewne nie mogą być potraktowane jako książki, gazety bądź czasopisma (prawdopodobnie nie mają numeru ISBN ani ISNN), a w związku z tym ich nabycie powinno być opodatkowane stawką 22%.

Nabycie powyższych towarów następuje dla celów działalności zwolnionej. W związku z tym firma nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów. W związku z powyższym należy zatem rozliczyć tylko podatek należny (według stawki 22% VAT), który nie będzie jednocześnie podatkiem naliczonym.


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: