eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany: usługi edukacyjne

Ryczałt ewidencjonowany: usługi edukacyjne

2010-07-01 11:22

Nie wszystkie usługi mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Inne z tej formy opodatkowania co prawda mogą korzystać, ale przy spełnieniu dodatkowych, bardzo restrykcyjnych warunków. Przykładem są tutaj usługi edukacyjne.
Tam, gdzie występują relatywnie niskie koszty, podatnicy z reguły chcą korzystać z opodatkowania ryczałtem. Postępowanie takie niesie za sobą pewne korzyści w postaci relatywnie niższych podatków. Stawki ryczałtu są bowiem z reguły dużo niższe, niż w przypadku skali podatkowej. Dając podatnikom tę preferencję, ustawodawca nałożył jednak pewne warunki jej stosowania, które nie zawsze są takie same – w zależności od rodzaju wykonywanych czynności mogą być mniej lub bardziej restrykcyjne. Usługi edukacyjne zostały obwarowane właśnie takimi podatkowanymi warunkami, które często nie łatwo spełnić. Dlaczego?

Otóż w poz. 25 załącznika nr 2 do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym zawierającego wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ustawodawca wskazał usługi w zakresie edukacji (sekcja M PKWiU). Co za tym idzie, tego typu usługi co do zasady ryczałtem opodatkowane być nie mogą.

Prawodawca przewidział tutaj jednak pewien wyjątek. Otóż powyższe wyłączenie nie dotyczy
  • usług związanych z prowadzeniem przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, w tym specjalnych w zakresie przygotowania dzieci do nauki w szkole (PKWiU 80.10.11 ex), oraz
  • usług w zakresie edukacji świadczonych w ramach wolnych zawodów
W przypadku pierwszego z wyjątków stawka ryczałtu wynosi 8,5%, przy drugim 20%.

Ustawa uzależnia zatem prawo do stosowania ryczałtu w zakresie usług edukacji (innych niż prowadzenie przedszkoli) od tego, czy są one świadczone w ramach wolnego zawodu. Pojęcie to zostało określone w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Należy pod nim rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Co za tym idzie, aby usługi edukacji mogły być opodatkowane ryczałtem w ramach wolnego zawodu, konieczne jest spełnienie następujących warunków
  • usługi te musi świadczyć nauczyciel
  • usługi te muszą polegać na udzielaniu lekcji na godziny
  • usługi te nie mogą być świadczone na rzecz podmiotów gospodarczych
  • usługi te muszą być świadczone bezpośrednio przez podatnika, bez zatrudniania innych osób związanych z istotą danego zawodu

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.