eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › VAT naliczony: rezygnacja z odliczenia?

VAT naliczony: rezygnacja z odliczenia?

2010-10-22 13:10

Co do zasady przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa ma cele prywatne podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wyjątek od tej reguły stanowią towary, w stosunku do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Powyższego nie należy jednak mylić ze skorzystaniem z tego prawa.

Przeczytaj także: Samochód osobowy na cele osobiste a rozliczenie VAT

Rozpatrzmy następującą sytuację: W najbliższym czasie podatnik zamierza wykupić z leasingu samochód z tzw. kratką. Na początku będzie go wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z czym zostanie on uznany za środek trwały. Po roku zamierza go jednak przekazać na własne cele osobiste. Postanowił on nie odliczać podatku naliczonego z faktury zakupowej, mimo że prawo to mu przysługuje. Czy takie postępowanie uchroni go przed obowiązkiem naliczenia tego podatku w chwili przekazania samochodu na cele prywatne?

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez dostawę taką rozumie się jednak także, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Ostatnia część przytoczonego przepisu mówi zatem, że z podatku VAT zwolnione są jedynie takie przekazania na cele osobiste, w stosunku do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Co za tym idzie, jeżeli prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługiwało w całości (obecnie od aut z tzw. kratką można odliczyć podatek naliczony w całości) lub w części (z czym mamy do czynienia m.in. w przypadku nabycia samochodów osobowych – od takiego zakupu można co do zasady odliczyć jedynie 60% podatku naliczonego wynikającego z faktury, nie więcej niż 6 000 zł) a podatnik jedynie z niego nie skorzysta, w momencie przekazania na cele osobiste konieczne będzie naliczenie podatku VAT.

Powyższe jest bardzo niekorzystne zwłaszcza w przypadku przekazania w taki sposób towarów wykupionych z leasingu, w tym m.in. samochodów. Wartość wykupu takiego pojazdu jest bowiem z reguły bardzo niska. Z kolei przy naliczaniu tego podatku w momencie przekazania pojazdu na cele osobiste trzeba stosować reguły wynikające z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT, który to mówi, że w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Co za tym idzie, nie można określić podstawy opodatkowania w oparciu o dane historyczne (np. faktura zakupu), a o dane ważne na dzień takiego przekazania.

Tym samym podatnik z naszego przykładu w chwili przekazania samochodu na cele prywatne będzie musiał naliczyć podatek VAT od jego rynkowej wartości, która zapewne będzie dużo wyższa niż cena wykupu, którą zapłacił rok wcześniej firmie leasingowej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: