eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Umowa zlecenie: zapisy w KPiR

Umowa zlecenie: zapisy w KPiR

2011-01-17 12:56

W jaki sposób należy ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów należności wypłacane osobom zatrudnionym na umowę zlecenia?

Przeczytaj także: Umowa zlecenie: wynagrodzenie i ZUS w koszty firmy

Bardzo popularną formę korzystania z cudzej pracy stanowi, oprócz zatrudniania na podstawie umowy o pracę, zawieranie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia czy umowa o dzieło.
Jak wiadomo, chociaż wypłacane na tej podstawie należności za wykonaną pracę (odpowiednio: zlecenie, dzieło) nie stanowią w ścisłym tego słowa znaczeniu "wynagrodzenia za pracę" (pojęcie to jest bowiem zarezerwowane dla pensji pracowniczych), powinno się je ujmować w księdze tak samo jak koszty z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom. Dlatego wypłacone na podstawie umów cywilnoprawnych należności należy uwzględniać w księdze w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze".

Nie wszystkie jednak umowy zlecenia rozlicza się w księdze przychodów i rozchodów w ten sposób. Inaczej bowiem należy księgować wypłatę należności osobom, które wprawdzie wykonują zlecenia na podstawie określonej umowy cywilnoprawnej, ale jako przedsiębiorcy, tj. na przykład osoby prowadzące jednoosobowo działalność gospodarczą.

Tego rodzaju należności stanowią koszty nabycia usług obcych i jako takie powinny być ujmowane w kolumnie 13 księgi "Pozostałe wydatki". Ujęcie ich w kolumnie 12 byłoby błędem.

PRZYKŁAD
Pani Alina prowadzi zakład krawiecki. Szyje pościel i obrusy. We wrześniu zawarła umowę o dzieło z panią Katarzyną na wykonanie ozdobnego haftu ręcznego na trzech obrusach. Pani Katarzyna nie prowadzi działalności gospodarczej. Przebywa na emeryturze. Wypłacona za wykonanie haftów należność została uwzględniona w księdze w kolumnie 12 "Wynagrodzenia". Ponadto pani Alina we wrześniu zleciła firmie Y barwienie obrusów. Wartość tej usługi wyniosła 3.000 zł. Jako usługa podwykonawcy została ujęta w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".

Podstawa prawna: pkt 12 i 13 objaśnień do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 ze zm.).


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: