eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Środki trwałe: wartość początkowa a dzierżawa

Środki trwałe: wartość początkowa a dzierżawa

2011-05-12 13:00

Co do zasady wszelkiego rodzaju nakłady poniesione na dany składnik majątku (środek trwały) przed jego oddaniem do używania zwiększają wartość początkową, od której podatnik będzie naliczał odpisy amortyzacyjne. Należy przy tym pamiętać, że chodzi tutaj o nakłady stricte związane z tym środkiem trwałym.

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik rozpoczął dzierżawę gruntu od innego podmiotu, na którym (za zgodą właściciela) zamierza wybudować budynek. Co miesiąc z tytułu dzierżawy płaci czynsz. Czy czynsz za okres ponoszony w trakcie budowy do chwili oddania tego budynku do używania powinien zwiększyć wartość początkową przyszłego budynku?

Art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej upodf) mówi, że amortyzacji podlegają m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wybudowane we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budynki, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Amortyzacji podlegają jednak także, niezależnie od przewidywanego okresu używania budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie (art. 22a ust. 2 pkt 2 updof). Ustawodawca zarówno pierwsze jak i drugie nazywa środkami trwałymi.

W art. 22h ust. 1 pkt 1 updof określono z kolei, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po tym, w którym dany środek trwały wprowadzono do ewidencji środków trwałych (a tego należy dopełnić nie później niż w miesiącu przekazania środka trwałego do używania art. 22n ust. 4 updof).

Konieczne jest tutaj zatem ustalenie wartości początkowej. W art. 22g ust. 7 updof ustawodawca wskazał, że wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się stosując odpowiednio ust. 3-5. W naszym przypadku, jako że podatnik buduje budynek, istotny jest ust. 4, który to mówi, iż za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Przytoczony wyżej przepis stanowi jedynie przykładowe wyliczenie wydatków, które wchodzą w skład wartości początkowej. Należy tutaj zaliczyć także i te, które nie zostały wymienione wprost w przepisach podatkowych, a spełniają przesłanki wynikające z art. 22g ust. 4.

Czy zatem mieści się tutaj także czynsz za dzierżawę gruntu, na którym jest budowana nieruchomość? Zdaniem autora nie. Czynsz ten jest ponoszony w związku z dzierżawą gruntu (czyli prawem do jego użytkowania i pobierania pożytku), nie zaś wybudowaniem na nim budynku. Czynsz ten będzie ponoszony przez cały okres trwania umowy dzierżawy bez względu na to, czy oraz kiedy podatnik zrealizuje na nim inwestycję w postaci wybudowania budynku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: