eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż komisowa - rozliczenie VAT

Sprzedaż komisowa - rozliczenie VAT

2011-05-13 13:04

W przypadku dostaw towarów dokonywanych na terytorium kraju obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury VAT, nie później jednak niż 7. dnia licząc od momentu wydania towaru. Jednocześnie przepisy dotyczące obowiązku podatkowego w podatku VAT wskazują na szczególne zasady rozliczenia dostaw towarów w ramach umowy komisu, co przyczyni się do późniejszej zapłaty podatku VAT.

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

W tym miejscu należy podkreślić, że stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: miedzy komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej (art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Tym samym w przypadku sprzedaży komisowej wyodrębnić należy następujące czynności dokonywane w ramach umowy „komisu sprzedaży”:
  1. wydanie towarów pomiędzy komitentem a komisantem;
  2. wydanie towaru przez komisanta podmiotowi trzeciemu - odbiorcy finalnemu.

Powyższe oznacza, iż wydanie towarów między komitentem a komisantem, a następnie wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej powinno zostać potraktowane jako dwie odrębne dostawy towarów i każda z czynności wydania przedmiotu umowy komisu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W sytuacji gdy dostawy towarów między komitentem a komisantem będą miały miejsce w Polsce, transakcje te powinny zostać opodatkowane jako odpłatna dostawa na terytorium kraju z zastosowanie krajowej stawki podatku VAT. Z kolei obowiązek podatkowy w przypadku opisywanych transakcji powstanie po stronie komitenta z chwilą otrzymania przez niego zapłaty za wydany towar od komisanta, ale nie później niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta (art. 19 ust. 16a ustawy o VAT). Za podstawę opodatkowania podatkiem VAT komitent będzie zobowiązany przyjąć, stosownie do treści art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, kwotę należną pomniejszona o kwotę prowizji komisanta.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że na mocy art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży zobowiązani są do wystawienia faktury VAT. Stosownie do § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w przypadku m.in. dostawy dokonanej przez komitenta na rzecz komisanta fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Z kolei zgodnie z § 11 ust. 2 cytowanego rozporządzenia faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż komitent będzie zobligowany do wystawienia faktury VAT na rzecz komisanta najwcześniej w dniu dokonania dostawy przez komisanta na podmiotu trzeciego, a najpóźniej w dniu otrzymania zapłaty, a jeżeli nie zostałaby ona otrzymana w terminie 30 dni od daty dokonania dostawy przez komisanta, fakturę należy wystawić najpóźniej 30. dnia od daty dostawy towaru dokonanej przez komisanta. Powyższe zostało potwierdzone m. in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 sierpnia 2010 r. (sygn. ITPP2/443-465a/10/AW).

Natomiast dostawy realizowane przez komisanta będą opodatkowane według reguł ogólnych. Tym samym w przypadku dostaw na rzecz kontrahentów unijnych będą po spełnieniu warunków określonych w art. 42 ust. 1 ustawy o VAT (posiadanie dokumentów potwierdzających wywóz towaru do innego niż Polska kraju unijnego) opodatkowane stawką VAT w wysokości 0% jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Z kolei dostawy towarów dokonywane przez komisanta poza terytorium Unii Europejskiej, w przypadku posiadania odpowiednich dokumentów celnych będą opodatkowane jako eksport towarów z zastosowaniem stawki VAT w wysokości 0%. Komisant dokonując dostaw będzie zobligowany do udokumentowania ich za pomocą faktury VAT wystawionej w terminie 7 dni, licząc od momentu dostawy towarów na rzecz nabywcy. Możliwość opodatkowania transakcji jako WDT oraz eksport towarów w przypadku wykonania umowy komisu została m. in. potwierdzona w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 maja 2008 r. (sygn. ILPP2/443-153/08-4/SJ).

oprac. : Radosław Żuk / TaxFin.pl TaxFin.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: