eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Przekształcenia przedsiębiorstw i leasing konsumencki

Przekształcenia przedsiębiorstw i leasing konsumencki

2011-08-06 10:13

Przeczytaj także: Działalność nierejestrowana - na czym polega i z czym się wiąże?


Jeżeli przedsiębiorca przed przekształceniem opłacał zryczałtowany podatek dochodowy, to po przekształceniu w jednoosobową spółkę kapitałową w ewidencji rachunkowej trzeba będzie uwzględniać również odpisy amortyzacyjne przypadające za okres opodatkowania zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm. (art. 16g ust. 21 updop).

Odpłatne zbycie przez spółkę przekształconą składników majątku należących wcześniej do przedsiębiorcy (osoby fizycznej)
W przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę kapitałową składników majątku, które przed przekształceniem wchodziły w skład przedsiębiorstwa osoby fizycznej, za koszt uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1x pkt 1 i 2 updop, uważa się:
• wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4b, pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych - jeżeli rzeczy te lub prawa były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
• wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie składników majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Zasady ustalania dochodu z dobrowolnego umorzenia lub odpłatnego zbycia udziałów w spółce przekształconej
Przypominamy, że od 1 stycznia 2011 r. dochód z dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce z o.o. podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. W obu przypadkach dochód:
1) powstaje z chwilą, w której staje się należny, bez względu na moment wypłaty (postawienia do dyspozycji) wynagrodzenia,
2) podlega opodatkowaniu jednolitą 19% stawką podatku dochodowego,
3) jest rozliczany samodzielnie przez podatnika po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu PIT-38.

W przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przekształconej w celu ich umorzenia, zgodnie z art. 24 ust. 5d updof, dochód ustala się jako różnicę pomiędzy przychodem uzyskanym (należnym) z odpłatnego zbycia tych udziałów a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1ł updof.

Zwróć uwagę!
Dochodem uzyskanym z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową jest różnica między przychodem a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1ł updof (art. 30b ust. 2 pkt 6 updof).


W obu przypadkach określając koszt uzyskania przychodów, należy stosować art. 22 ust. 1ł updof. Z przepisu tego wynika, że przedsiębiorca zbywając odpłatnie udziały (akcje) spółki przekształconej (w tym w celu umorzenia), ustala koszt uzyskania przychodów na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników majątku, wynikającej z ksiąg, ewidencji i wykazu określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Koszty uzyskania przychodów w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów (akcji) objętych w następstwie przekształcenia
Objęcie w zamian za aport udziałów (lub akcji) w spółkach, powoduje powstanie przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 updof.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód uzyskany z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za aport w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Stawka podatku jest przy tym stała i wynosi 19% dochodu (art. 30b ust. 1 updof).

Zgodnie z dyspozycją art. 30b ust. 2 pkt 5 updof, dochód ten oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółce kapitałowej a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e updof.

W przypadku wniesienia wkładu w postaci udziałów (akcji) objętych w następstwie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników majątku, wynikającej z ksiąg, ewidencji i wykazu, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia (art. 22 ust. 1e pkt 5 updof).

Solidarna odpowiedzialność
Przedsiębiorca (osoba fizyczna), który przekształcił się w spółkę kapitałową, przez trzy lata (licząc od dnia przekształcenia) odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania związane z działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia (art. 58413 K.s.h.).

Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 112b Ordynacji podatkowej). Jest to odpowiedzialność całym majątkiem, solidarna z tą osobą fizyczną.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: