eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Amortyzacja nabytego ulepszonego środka trwałego

Amortyzacja nabytego ulepszonego środka trwałego

2012-09-07 12:57

Amortyzacja nabytego ulepszonego środka trwałego

Amortyzacja nabytego ulepszonego środka trwałego © Vincent Tang - Fotolia.com

Nie każdego przedsiębiorcę stać na to, by wykorzystywać w swej działalności wyłącznie własne składniki majątkowe. Z tego też powodu w działalności wykorzystywane są „obce” składniki majątku trwałego, a ulepszenia tych składników mogą być rozliczane jako inwestycje w obcy środek trwały.

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

A co w sytuacji, gdy środek trwały, na którym dokonuje się nakładów stanowiących inwestycję w obym środku trwałym, zostanie nabyty przez ponoszącego takie nakłady, tj. np. przez najemcę. Pojawia się wówczas problem, jak potraktować pozostałą do zamortyzowania część wartości poniesionych nakładów. Nabycie środka trwałego powoduje, że nie jest on już „obcy”.

W takim przypadku warto pamiętać, że inwestycja w obcym środku trwałym jest odrębnym środkiem trwałym podlegającym amortyzacji. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się na „zasadach ogólnych”, tj. dotyczących innych środków trwałych, czyli począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór (art. 22h ust. 1 pkt 1 updof oraz art. 16h ust. 1 pkt 1 updop).

Po przekazaniu do używania inwestycji w obcym środku trwałym staje się odrębnym składnikiem majątku, niezależnie od prawa własności i przewidywanego okresu użytkowania.

Wynika z tego, że podatnik, który poniósł nakłady będące inwestycją w obcym środku trwałym i rozpoczął ich amortyzację, powinien zakończyć dokonywanie tych odpisów według przytoczonej zasady. Jeśli inwestycja w obcym środku trwałym będzie nadal używana po dniu nabycia środka trwałego, powinna pozostać odrębnym środkiem trwałym amortyzowanym na dotychczasowych zasadach.

fot. Vincent Tang - Fotolia.com

Amortyzacja nabytego ulepszonego środka trwałego

Inwestycja w obcym środku trwałym jest odrębnym środkiem trwałym podlegającym amortyzacji

Natomiast w przypadku gdy zakup nastąpi przed dniem przekazania do używania inwestycji w obcym środku trwałym, wówczas całość nakładów powinna powiększyć wartość początkową ulepszanego środka trwałego do dnia przekazania go do używania.

Pismo dyrektora IS w Łodzi
Na nieco inną sytuację zwrócił uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 9 listopada 2011 r. (nr IPTPB3/423-191/11-2/GG), w której stwierdził:
„W przypadku otrzymania aportem przez Wnioskodawcę środka trwałego, w którym dokonał on inwestycji w obcym środku trwałym (pod warunkiem, iż na rzecz Wnioskodawcy nie dojdzie do zwrotu poczynionych nakładów), istnieje możliwość kontynuacji amortyzacji według zasad przyjętych na początku amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym, pomimo iż po nabyciu środka trwałego, nie będzie to już obcy środek trwały, lecz własny. Wnioskodawca powinien zatem kontynuować amortyzację inwestycji w obcym środku trwałym według metody i zasad stosowanych przed nabyciem środka trwałego (całkowity okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat), w którym została zrealizowana inwestycja, polegająca na ulepszeniu tego środka trwałego. Reasumując, w przypadku otrzymania w ramach wkładu niepieniężnego środka trwałego stanowiącego inwestycję w obcym środku trwałym, obowiązuje zasada kontynuacji amortyzacji”.


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: