eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek VAT 2014: brak faktur wewnętrznych?

Podatek VAT 2014: brak faktur wewnętrznych?

2013-12-04 13:09

Podatek VAT 2014: brak faktur wewnętrznych?

Podatek VAT 2014: brak faktur wewnętrznych? © apops - Fotolia.com

Do końca 2012 r. obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych, na udokumentowanie niektórych czynności, był obligatoryjny. Od 01 stycznia 2013 r. ustawodawca dał podatnikom wybór, mogli oni, ale nie musieli takie dokumenty wystawiać. Od 2014 z przepisów regulujących podatek VAT znika zaś pojęcie faktury wewnętrznej. Sposób dokumentowania zdarzeń objętych dotychczas tymi dowodami zostanie pozostawiony całkowicie w sferze decyzji podatnika.

Przeczytaj także: Podatek VAT 2013: faktury wewnętrzne

Przypomnijmy, obecnie zasady wystawiania faktur reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. §24 tego rozporządzenia mówi, ze przepisy § 5, 9-14, 16, 17 i 21 (a więc regulujące zasady wystawiania faktur) mogą być odpowiednio stosowane do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7.

Art. 106 ust. 7 ustawy o VAT mówi natomiast, że w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 (czyli czynności nieodpłatnych zrównanych z odpłatną dostawą towarów bądź odpłatnym świadczeniem usług), wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, mogą być wystawiane faktury wewnętrzne. Faktury wewnętrzne mogą być również wystawiane dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Przytoczone wyżej rozporządzenie wskazuje przy tym, ze faktury wewnętrzne można wystawiać w jednym egzemplarzu oraz że nie zawsze muszą one zawierać wszystkie elementy przewidziane dla „zwykłych” faktur.

fot. apops - Fotolia.com

Podatek VAT 2014: brak faktur wewnętrznych?

Od 2014 z przepisów regulujących podatek VAT znika pojęcie faktury wewnętrznej. Sposób dokumentowania zdarzeń objętych dotychczas tymi dowodami zostanie pozostawiony całkowicie w sferze decyzji podatnika.


Co za tym idzie, obecnie możliwość wystawiania faktur wewnętrznych na udokumentowanie niektórych czynności jest opcją, z której podatnicy mogą, ale nie muszą skorzystać (podczas gdy przed 2013 r. wystawianie faktur wewnętrznych było obligatoryjne). Niemniej dokumenty takie są określone przepisami prawa. Z dniem 01 stycznia 2014 r. natomiast zostanie uchylony art. 106 ustawy o VAT. Obecne regulacje dotyczące faktur, a znajdujące się w rozporządzeniu, zostaną zaś przeniesione do ustawy (nowo dodane art. 106a-106q). Ustawodawca nie zawarł jednak w nich pojęcia faktury wewnętrznej ani też informacji o jakimkolwiek innym równorzędnym dokumencie.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji wprowadzającej w życie nowe przepisy z początkiem przyszłego roku, zmiany w nim zawarte przewidują likwidację faktur wewnętrznych. Kwestie dokumentowania zdarzeń objętych dotychczas obowiązkiem wystawiania faktur wewnętrznych, dla celów właściwego rozliczenia podatku VAT, zostaną zaś pozostawione całkowicie w sferze decyzji podatnika. Zaproponowana w projekcie likwidacja obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych ma uprościć obowiązki podatnika, a w tym zredukować obowiązki informacyjne oraz zmniejszyć biurokrację.

Podsumowując, od przyszłego roku przepisy VAT-owskie nie będą posługiwać się pojęciem faktury wewnętrznej. W związku z tym słusznym wydaje się, iż dokumenty takie winny zostać wyeliminowane. Niemniej w uzasadnieniu do projektu wprowadzającego zmiany wskazano, iż dokumentowanie zdarzeń objętych dotychczas obowiązkiem wystawiania faktur wewnętrznych zostało całkowicie pozostawione w gestii podatników. Co za tym idzie organy podatkowe nie powinny kwestionować ich postępowania polegającego na dalszym posługiwaniu się takimi dokumentami, czy też innymi, zbliżonymi do nich.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: