eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Likwidacja środków trwałych i sprzedaż złomu w podatku CIT

Likwidacja środków trwałych i sprzedaż złomu w podatku CIT

2014-02-21 12:56

Przeczytaj także: Podróż służbowa za granicę: nocleg a koszty i przychody


Zastosowania w analizowanej sprawie nie znajdzie też powołany przez Wnioskodawcę art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dokonując bowiem wykładni ww. przepisu zauważyć należy, że regulacja ta odnosi się wyłącznie do wartości otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw, którą określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

W tym miejscu należy wskazać, że w zakres „nieodpłatnie otrzymanych rzeczy” wchodzą wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. Nieodpłatnym świadczeniem jest zatem uzyskana przez podatnika wymierna korzyść majątkowa niezwiązana z poniesieniem wydatków, powstaniem kosztów, z obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia lub inną formą ekwiwalentu.

Natomiast złom i olej przepracowany przyjmowany na magazyn przez Spółkę pochodzi z likwidacji materiałów, wyposażenia i środków trwałych całkowicie umorzonych, będących cały czas własnością Spółki. Tym samym, Wnioskodawca nie otrzymuje złomu od podmiotu trzeciego i nie otrzymuje go nieodpłatnie. To do Spółki należą zarówno materiały, wyposażenie i środki trwałe, które są likwidowane, jak i efekty tej likwidacji – złom i olej przepracowany – przyjmowane przez nią na magazyn.

Zatem nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że w momencie przyjęcia na magazyn złomu i oleju przepracowanego powstałego z likwidacji własnych materiałów, środków trwałych i wyposażenia powstanie po stronie Spółki przychód podatkowy.

Dopiero okoliczność sprzedaży złomu spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Datę powstania przychodu ze sprzedaży złomu Spółka powinna określić na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Natomiast odnosząc się do kwestii związanej z kosztami uzyskania przychodów należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż w niniejszej sprawie moment przyjęcia na magazyn złomu i oleju przepracowanego jest obojętny podatkowo – nie powstaje w tym momencie przychód, to wydanie tegoż złomu i oleju przepracowanego w przypadku ich sprzedaży nie spowoduje powstania kosztów uzyskania przychodów, o których stanowi treść art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto należy podkreślić, że jeżeli Spółka dokonuje likwidacji materiałów, wyposażenia i środków trwałych całkowicie umorzonych i w wyniku ich likwidacji uzyskiwany jest złom oraz zużyty olej przepracowany, to Spółka nie może ponownie obciążać kosztów podatkowych wydatkami odnoszącymi się do wartości ewidencyjnej złomu. Skoro wydatki na materiały, wyposażenie i środki trwałe już wcześniej zostały zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów, to nie mogą stanowić powtórnie kosztów podatkowych.

Natomiast w sytuacji, gdyby wydatki np. na materiały nie zostały zaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodów, to wydatki te – w wysokości ceny nabycia materiałów, z których powstał złom – stanowić będą koszty podatkowe w dacie sprzedaży złomu na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podsumowując zatem powyższe wyjaśnienia należy stwierdzić, że w momencie przyjęcia na magazyn złomu i oleju przepracowanego powstałego z likwidacji własnych materiałów, środków trwałych i wyposażenia po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Tym samym, w przypadku sprzedaży złomu jego wartość ewidencyjna w momencie wydania złomu z magazynu nie może zostać uznana za koszt uzyskania przychodów. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: