eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż domu: ulga mieszkaniowa u małżonków

Sprzedaż domu: ulga mieszkaniowa u małżonków

2014-03-05 12:55

Przeczytaj także: Podatek od sprzedaży gruntu a zakup mieszkań na wynajem


Podkreślić trzeba, że podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z powołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest fakt wydatkowania (nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości lub prawa) dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa wyłącznie na wskazane w ustawie (art. 21 ust. 25 ww. ustawy) cele mieszkaniowe. Ustawodawca formułując przedmiotowe zwolnienie w sposób jednoznaczny wskazał realizację celów mieszkaniowych, które pozwalają na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania przychodu.

Poza tym, z istoty rozwiązania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona na ww. cele, sprzedaż ta powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku. Warunek wydatkowania dotyczy bowiem wyłącznie przychodu ze sprzedaży, a nie jakichkolwiek posiadanych przez podatnika środków finansowych. Przy tym, momentem wydatkowania przez podatnika kwot uzyskanych ze sprzedaży na ww. cele jest data faktycznego wydatkowania przychodu, bowiem przepis ten wiąże skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych z terminem wydatkowania środków pieniężnych określonym w tej umowie. Podatnik musi jednoznacznie udowodnić, że to te środki finansowe, a nie inne zostały na ten cel przeznaczone. Wobec tego ważny jest moment uzyskania przychodu i poniesienia wydatku. Do obliczenia wysokości zwolnienia mogą być uwzględnione wyłącznie te wydatki, które poniesione zostały najwcześniej w dniu odpłatnego zbycia.

Zwolnienie, o którym mowa powyżej obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zatem, skoro Wnioskodawca, w terminie określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości, przeznaczy cały przypadający na Niego przychód uzyskany z odpłatnego zbycia działki w W. na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ww. ustawy, tj.: zakup działki budowlanej w B. oraz wydatki poniesione w związku z budową budynku mieszkalnego na tej działce (zakup projektu budowlanego, zakup materiałów/usług budowlanych), to będzie On mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy.

Jednocześnie podkreślić należy, że kwestia wydatkowania środków pieniężnych uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości powinna być dla celów podatkowych udokumentowana rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje ściśle określonego sposobu dokumentowania poniesionego wydatku.

W przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Zatem zauważyć należy, że zarówno akt notarialny potwierdzający zakup działki budowlanej, jak i faktury/rachunki potwierdzające zakup materiałów i usług związanych z budową domu na ww. działce, dokumentujące poniesienie konkretnych wydatków przez Wnioskodawcę, mogą stanowić dowód stwierdzający poniesienie przez Wnioskodawcę wydatków na własne cele mieszkaniowe. (…)

Mając na uwadze powyżej powołane przepisy ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy dotyczące wspólności ustawowej wskazać należy, że w przypadku zbycia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego małżonków, każdy z nich jako odrębny podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązany jest do rozliczenia połowy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości stanowiącej majątek wspólny małżeński i wyliczenia należnego podatku dochodowego.

Zauważyć należy, że w przedmiotowej sprawie wydatki ponoszone na własny cel mieszkaniowy, jakim jest zakup działki i budowa domu w B., pochodzą/będą pochodziły ze środków wspólnych małżonków, gdyż Wnioskodawca i Jego żona objęci są ustawową wspólnością majątkową małżeńską. Zatem uznać należy, że wydatki ponoszone są w równym stopniu zarówno przez Wnioskodawcę, jak i Jego żonę. Bez znaczenia jest fakt, że część faktur/rachunków wystawionych jest wyłącznie na nazwisko Wnioskodawcy lub Jego żony, albo że faktury/rachunki wystawione są na oboje małżonków. Wskazać należy, że skoro przedmiotowe wydatki ponoszone są/będą w okresie, gdy Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, w którym istnieje ustawowa wspólność majątkowa małżeńska, to ww. faktury/rachunki, mogą stanowić dowód poniesienia wydatku zarówno przez Wnioskodawcę, jak i Jego żonę, bez względu na którego z małżonków zostały wystawione. Na tym polega ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, że nie ma potrzeby aby faktury dokumentujące wydatki ponoszone z majątku wspólnego małżonków były wystawiane na nazwisko zarówno jednego, jak i drugiego z małżonków, skoro środki na te wydatki pochodzą z majątku wspólnego małżonków. Powyższe oznacza, że oboje małżonkowie mają równe prawo do odliczenia ponoszonych w trakcie trwania małżeństwa wydatków.

Zatem, Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć, jako wydatki na własne cele mieszkaniowe, wyłącznie połowę poniesionych w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej wydatków wynikających z ww. faktur/rachunków.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe, gdyż wskazał w nim, że owszem w przypadku faktur/rachunków wystawionych wyłącznie na imię i nazwisko żony, oraz faktur/rachunków wystawionych na oboje małżonków, będzie On mógł zaliczyć jako własne cele mieszkaniowe 50% wartości wynikających z ww. dokumentów, jednak odnosząc się do faktur/rachunków wystawionych wyłącznie na Jego imię i nazwisko wskazał, że jest On uprawniony do odliczenia 100% ich wartości. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: