eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Sejm: ulgi prorodzinne do komisji

Sejm: ulgi prorodzinne do komisji

2014-10-12 20:08

Sejm: ulgi prorodzinne do komisji

Ulgami prorodzinnymi zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych © anna - Fotolia.com

Posłowie zajęli się rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwiększającym o 20 proc. kwotę ulgi w podatku PIT na trzecie i każde kolejne dziecko. Projekt trafił do sejmowej komisji Finansów Publicznych. Posłowie zajęli się kolejną nowelizacją ustawy o PIT oraz CIT, mającą naprawić skutki opóźnionego opublikowania poprzedniej nowelizacji.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że podatnicy zarabiający zbyt mało i płacący w związku z tym zbyt niskie podatki, by wykorzystać całą ulgę, otrzymają pozostałą kwotę z budżetu państwa. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1.668,12 zł do 2.000,04 zł rocznie. Na każde kolejne dziecko roczna kwota odliczenia rośnie z 2.224,08 zł do 2.700 zł. Rodziny wychowujące dzieci będą mogły odliczyć maksymalnie w zeznaniu podatkowym 1.112,04 zł przy jednym dziecku, 2.224,08 zł przy dwójce dzieci, 4.224,12 zł przy trójce dzieci i 6.924,12 zł przy czwórce dzieci.

Maksymalna kwota zwrotu nie będzie mogła jednak przekroczyć sumy opłaconej przez rodziców składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Rodzice jedynaków skorzystają z odliczenia, o ile ich roczne dochody nie przekroczą 56 tysięcy złotych dla podatników niepozostających w związku małżeńskim i 112 tysięcy dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Rodzice wychowujący dwoje i więcej dzieci skorzystają z ulgi bez względu na wysokość dochodu. Z ulgi będą mogli skorzystać tylko podatnicy rozliczający się według skali podatkowej. Z odliczenia będą mogli skorzystać rodzice, opiekunowie prawni dziecka albo rodzice zastępczy pozostający w związku małżeńskim. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. i objąć rozliczenia za 2014 r.

Sejm zajął się również w trybie pilnym nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja ta naprawia skutki zbyt późnego opublikowania poprzedniej nowelizacji, która wprowadziła opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC). Opóźnienie w publikacji tekstu nowelizacji spowodowało, że część przepisów dotyczących opodatkowania dochodów CFC weszłaby w życie później niż większość zapisów ustawy. Zaproponowana przez posłów PO nowelizacja spowoduje, że dochody polskich właścicieli i wspólników firm zakładanych w rajach podatkowych będą opodatkowane już od 1 stycznia 2015 r. Sejm przesłał projekt do Komisji Finansów Publicznych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: