Amortyzacja samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej
2014-11-06 12:59
Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: nie każdy wydatek to koszt podatkowy?
(…) Ustawodawca nie dopuszcza możliwości wykorzystywania do celów prywatnych samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych(…)
oceniając możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowego samochodu osobowego stwierdzić należy, że korzystając z samochodu osobowego do celów prywatnych, Wnioskodawca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych, gdyż jak wskazano powyżej, jednym z zasadniczych warunków dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego stanowiącego środek trwały w działalności gospodarczej jest wykorzystywanie go wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W odniesieniu do wydatków na paliwo, jak i innych kosztów związanych z eksploatacją tego samochodu stwierdzić należy, iż skoro nie będzie podstaw do zaliczenia samochodu osobowego do środków trwałych, to wydatki te nie będą mogły stanowić w całości kosztów uzyskania przychodu. (…) – czytamy w interpretacji.
Wydatki eksploatacyjne podatnik może tutaj zaliczać w ciężar kosztów jedynie na bazie tzw. kilometrówki.
W przytoczonej interpretacji organ wskazał, że wykorzystywanie prywatne samochodu wyklucza możliwość zaliczenia go do środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z czym dokonywane odpisy amortyzacyjne nie mogą być kosztami podatkowymi.
Przeciwne twierdzenia możemy znaleźć w obecnie wydawanych interpretacjach, gdzie fiskus uważa, iż przepisy podatkowe w żadnym miejscu nie mówią o tym, że dany składnik majątku ma służyć jedynie działalności gospodarczej, aby był traktowany jako środek trwały. Wystarczy, aby stanowił on własność lub współwłasność przedsiębiorcy, był zdatny i kompletny do użytku w chwili przyjęcia go do używania, zakładany okres jego wykorzystywania był dłuższy niż rok oraz służył prowadzonej działalności gospodarczej (bądź został oddany w najem, dzierżawę czy leasing).
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość proporcjonalnego dokonywania odpisów amortyzacyjnych wyłącznie dla nieruchomości wykorzystywanych w firmie jedynie w części, nie ma natomiast zastosowania do innych składników majątku. Jeżeli spełniają one definicję środka trwałego prowadzonej działalności gospodarczej, a więc są kompletne i zdatne do użytku, ujęte w ewidencji, stanowią własność lub współwłasność podatnika i służą prowadzonej firmie, nie ma przeszkód, aby dokonywane od ich pełnej wartości początkowej odpisy amortyzacyjne (z uwzględnieniem limitu dla samochodów osobowych) w pełnej wysokości zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Nie ma tutaj znaczenia to, czy są one wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, czy też częściowo – do celów prywatnych. (patrz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 20.08.2014 r. nr ITPB1/415-582/14/WM).
Wprawdzie opisana wyżej interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi została usunięta z bazy interpretacji podatkowych (znajdującej się na stronie sip.mf.gov.pl), zaś „nowy” pogląd w zakresie kosztów związanych z samochodami wykorzystywanymi w działalności mieszanej jest aprobowany w bieżących rozstrzygnięciach, niemniej wskazuje podejście, do którego fiskus może próbować wrócić w przyszłości, tym bardziej że nie tylko ten organ wypowiadał się negatywnie o zaliczaniu w ciężar kosztów wydatków związanych z samochodami wykorzystywanymi prywatnie.
Przykładem takiego negatywnego podejścia jest też interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11.02.2008 r. nr IP-PB3-423-456/07-2/JG, w której to uznał on, że tylko wydatki związane z eksploatacją samochodu do celów służbowych stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów (tutaj udostępnienie pracownikom służbowych samochodów do celów prywatnych miało być elementem wynagrodzenia za pracę w postaci pieniężno-rzeczowej).
Krzysztof Skrzypek
doradca podatkowy, nr wpisu 12444
![Ministerstwo Finansów potwierdza: pełna amortyzacja samochodu możliwa [© Piotr Marcinski - Fotolia.com] Ministerstwo Finansów potwierdza: pełna amortyzacja samochodu możliwa](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Amortyzacja/Ministerstwo-Finansow-potwierdza-pelna-amortyzacja-samochodu-mozliwa-146771-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
Kiedy prezent ślubny trzeba zgłosić do skarbówki? Przepisy i limity
-
Kontrola podatkowa 5 lat wstecz. Podatnik wygrał sprawę o 84 tys. zł, bo urzędnicy nie dotrzymali terminów
-
Kontrola podatkowa. Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?
-
Funkcja dodawania załączników w KSeF miała być dla wszystkich. W praktyce skorzystają nieliczni