eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Pożyczka jako import usług: w deklaracji VAT tylko odsetki

Pożyczka jako import usług: w deklaracji VAT tylko odsetki

2015-07-31 12:16

Przeczytaj także: Import/eksport usług w podatku VAT od wynajmu pracowników


Należy tutaj zauważyć, że w deklaracji VAT-7, w ww. okresach, oprócz podania globalnej kwoty wartości podstawy opodatkowania i podatku należnego importowanych usług, w przypadku gdy importowane usługi były nabywane od podatników podatku od wartości dodanej, import ten należało wyszczególnić w odrębnych pozycjach deklaracji podatkowej (poz. 39 i 40 do 31 marca 2013 r. i poz. 29 i 30 od 1 kwietnia 2013 r.).

Zgodnie z art. 29 ustawy o VAT (obowiązującym do 31 grudnia 2013 r.) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem przepisów wskazanych w ustawie o VAT. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należna) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie natomiast z art. 29a ustawy o VAT (obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.) podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Powyższa definicja wskazuje, iż w przypadku usług pośrednictwa finansowego, do jakich zalicza się udzielenie pożyczki, kwotą należną (zapłatę) z tytułu sprzedaży są należne odsetki. Sama pożyczka nie stanowi wynagrodzenia pożyczkodawcy, a więc nie jest obrotem ani zapłatą. Tym samym podstawą opodatkowania z tytułu otrzymanych pożyczek będą należne Pożyczkodawcy odsetki.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że Wnioskodawca powinien wykazać import usług zwolnionych w deklaracjach VAT-7 w ten sposób, że jako podstawę opodatkowania powinien wykazywać:
* kwotę odsetek w poz. 37 deklaracji VAT-7 - w odniesieniu do deklaracji VAT-7 dotyczących rozliczenia VAT w okresie od stycznia 2011 do marca 2013 r. W związku z pożyczkami, nie powinien być natomiast wykazywany podatek naliczony oraz należny,
* kwotę odsetek w poz. 27 deklaracji VAT-7 - w odniesieniu do deklaracji VAT-7 dotyczących rozliczenia VAT w okresie od kwietnia 2013 r. W związku z pożyczkami, nie powinien być natomiast wykazywany podatek naliczony oraz należny
* kwotę odsetek w poz. 39 deklaracji VAT-7 od pożyczek udzielonych mu od pożyczkodawcy z siedzibą w Luksemburgu - w odniesieniu do deklaracji VAT-7 dotyczących rozliczenia VAT w okresie od stycznia 2011 do marca 2013 r. W związku z tymi pożyczkami, nie powinien być natomiast wykazywany podatek naliczony oraz należny,
* kwotę odsetek w poz. 29 deklaracji VAT-7 od pożyczek udzielonych mu od pożyczkodawcy z siedzibą w Luksemburgu - w odniesieniu do deklaracji VAT-7 dotyczących rozliczenia VAT w okresie od kwietnia 2013 r. W związku z tymi pożyczkami, nie powinien być natomiast wykazywany podatek naliczony oraz należny(...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: