eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zdrowe odżywianie zwolnione z podatku VAT

Zdrowe odżywianie zwolnione z podatku VAT

2016-03-08 12:56

Zdrowe odżywianie zwolnione z podatku VAT

Zdrowe odżywianie a podatek vat © Elena Blokhina - Fotolia.com

W zakresie zasad zdrowego odżywiania powiedziano już naprawdę wiele, ale czy spoglądał ktoś na temat ten w aspekcie prawa podatkowego? Idzie wiosna! Czas na ruch, a może dietę? Czy decyzja o zdrowym odżywianiu będzie miała także wpływ na kondycję naszych portfeli?

Przeczytaj także: Chirurgia plastyczna zwolniona z VAT?

Załóżmy, że Spółka „Witaminka” chciałaby kompleksowo doradzać swoim klientom w zakresie zasad zdrowego odżywania, jak również w zakresie zaburzeń żywienia, nadwagi i niedożywienia. W tym celu Spółka zatrudni wykwalifikowanych dietetyków. Usługi dietetyka skierowane będą do wszystkich chętnych, bez względu na wiek i stopień aktywności. Porady dietetyka opierać będą się m.in. na szczegółowym wywiadzie zdrowotnym i żywieniowym, analizie składu ciała, pomiarach obwodów ciała czy ułożeniu jadłospisów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów marzących o zdrowiu i idealnej figurze. Zanim jednak pacjent skorzysta z usług „Witaminki”, będzie poddawany diagnozie, która opierać się będzie na wywiadzie oraz pomiarach tkanki tłuszczowej, wzrostu, wagi, na podstawie których wyliczane będą indeksy nadwagi lub niedowagi, np. BMI (Body Mass Index), wiek metaboliczny i wskaźnik nawodnienia organizmu.

Po wskazanym powyżej etapie wstępnym dietetyk ustali wraz z pacjentem dietę i czas, w ramach którego pacjent będzie walczył z własnymi słabościami w imię lepszej sylwetki i zdrowia. Aby pacjent „Witaminki” osiągnął upragniony cel, otrzyma wsparcie ze strony dietetyka, jak również poddany zostanie pełnej mobilizacji, w ramach której winien stawiać się regularnie na wizyty kontrolne.

Całość świadczonych usług dietetycznych będzie wykonywana w celu leczniczym, na podstawie wskazań lekarskich lub wskazań dietetyka po przeprowadzeniu analiz oraz w celu profilaktycznym na podstawie wskazań dietetyka w zakresie, w jakim dotyczą one profilaktyki, zachowania, przywracania i poprawy zdrowia pacjentów w tym również między innymi zabezpieczenia przed powrotem do złych nawyków i poprzedniego sposobu żywienia.

Spółka „Witaminka” ma jednak wątpliwości, czy tak świadczone usługi w zakresie porad dietetyka stanowić będą usługi, które skorzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

fot. Elena Blokhina - Fotolia.com

Zdrowe odżywianie a podatek vat

Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, które korzystają ze zwolnienia w podatku VAT.


Punktem wyjścia jest treść art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Omawiane zwolnienie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy i dla jego zastosowania konieczne jest łączne spełnienie zarówno warunku podmiotowego, jak i przedmiotowego. Aby został zrealizowany warunek podmiotowy usługi w zakresie opieki medycznej, muszą być wykonywane przez podmioty lecznicze w ramach działalności leczniczej, natomiast dla uznania, że został spełniony również warunek przedmiotowy musimy mieć do czynienia z usługą w zakresie opieki medycznej, służącą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej podmiotami leczniczymi są:
  1. przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,
  2. samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
  3. jednostki budżetowe, w tym państwowe jednostki budżetowe tworzone i nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, posiadające w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza, o którym mowa w art. 55 ust. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581),
  4. instytuty badawcze, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. Nr 96, poz. 618, z późn. zm.),
  5. fundacje i stowarzyszenia, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej,
    - posiadające osobowość prawną jednostki organizacyjne stowarzyszeń,
  6. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania,
  7. jednostki wojskowe
    - w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą.

Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Są to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania (art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o działalności leczniczej). Świadczenia te mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. (art. 3 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej).

Podmiot, który zamierza wykonywać działalność leczniczą jako podmiot leczniczy, składa organowi prowadzącemu rejestr wniosek o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie warunków wykonywania działalności leczniczej. Dokumentem takim jest wydawana w drodze decyzji administracyjnej, opinia właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Działalność leczniczą można rozpocząć po uzyskaniu wpisu do rejestru (organ prowadzący rejestr dokonuje wpisu do rejestru w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o wpis do rejestru wraz z oświadczeniem).

Rozwiązanie wątpliwości przykładowego podmiotu w postaci Spółki „Witaminka” znaleźć można w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 stycznia 2016r., nr IPPP2/4512-1084/15-2/KOM, w której Spółka X w ramach uzasadnienia własnego stanowiska podkreślała, że pojęcie opieki medycznej, którym posługuje się art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, nie zostało co prawda zdefiniowane ani w niniejszej ustawie, ani w przepisach unijnych, jednakże w tym zakresie lukę wypełnia bogate orzecznictwo.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: