eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Polski system podatkowy na mierny z plusem

Polski system podatkowy na mierny z plusem

2016-03-04 13:04

Przeczytaj także: System podatkowy w Polsce: przeciętniak na 87 pozycji?


Wyniki badania pokazują, że zagadnienia dotyczące cen transferowych stanowią obecnie jedno z najważniejszych wyzwań podatkowych. Obawy podatników potęguje nacisk jaki władze skarbowe kładą w swoich komunikatach na sankcje za próby transferowania dochodów do bardziej przyjaznych systemów podatkowych. Zmienione przepisy na temat dokumentacji podatkowej zwiększają tylko te obawy. Nowa będzie bowiem znacznie bardziej skomplikowana i będzie wymagała więcej informacji niż obecnie – mówi Jacek Bajger, doradca podatkowy, partner i szef zespołu ds. cen transferowych w KPMG w Polsce – i dodaje – Ponadto następuje zmiana jakościowa – zgodnie z przepisami to podatnicy będą musieli z góry przygotowywać dowody w postaci odpowiednich analiz, że ceny jakie stosują w transakcjach ze swoimi podmiotami powiązanymi są rynkowe. Wielu z nich, mimo przekonania, że ceny są właściwe, nie dysponuje narzędziami, które pozwoliłyby to udowodnić. Stąd wysoka pozycja nowych zasad sporządzania dokumentacji na liście najbardziej problematycznych kwestii podatkowych. Na szczęście będą też pozytywne zmiany – wielu podatników będzie musiało dokumentować mniej transakcji, a mniejsi w ogóle nie będą musieli tego robić. Mimo to obecnie na pierwszy plan wysuwają się raczej obawy związane z niepewnością, czy uda się sprostać nowym obowiązkom.

60% wskazuje na niską znajomość zagadnień dotyczących BEPS


Znajomość Base Erosion and Profit Shifting (BEPS) jest niewielka – aż 60% respondentów określa swój stopień zaznajomienia z tym zagadnieniem jako słaby lub bardzo słaby. Także w przypadku zmian w zasadach wspierania innowacyjności oraz raportowania w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego większość respondentów nisko ocenia swój poziom znajomości. Relatywnie największą wiedzę respondenci posiadają w kwestii zmian w organizacji aparatu skarbowego – 30% uważa, że jest dobrze lub bardzo dobrze zaznajomiona z tym zagadnieniem.

Niska świadomość zagadnień z zakresu BEPS może po części wynikać z uwarunkowań historycznych. Polska jest bowiem krajem wciąż importującym kapitał oraz inwestycje i nierzadko decyzje dotyczące strategii podatkowej grupy czy też modelu biznesowego podejmowane są za granicą, a następnie biernie akceptowane przez zarządy polskich spółek zależnych. Ten stan rzeczy musi się zmienić, gdyż BEPS – mimo że powstał wskutek unikania opodatkowania w skali globalnej i transferowania zysków do krajów o niskim opodatkowaniu – będzie odciskał piętno na przepisach krajowych i lokalnej praktyce stosowania prawa. Podatki stanowią bowiem dochody poszczególnych państw, a nie organizacji takich jak OECD. Mylne byłoby więc założenie, że skoro dana inicjatywa wypracowana jest na forum OECD, to nie będzie dotyczyć polskich podatników. W jeszcze większym stopniu niezbędna jest znajomość analogicznych inicjatyw podejmowanych w ramach Unii Europejskiej, jako że przyjmą one niebawem formę instrumentów prawnych w postaci dyrektyw – podsumowuje Rafał Ciołek, doradca podatkowy i partner w zespole międzynarodowego prawa podatkowego w KPMG w Polsce.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • janusz.z / 2016-12-23 14:04:29

    Największym ułatwieniem by było obniżenie stawek vat. Używam w swojej firmie Symfonii 2.0 i uważam, że moduł do generowania JPK jest w niej bardzo przystępny dla użytkownika. Wiele osób narzeka, ale obowiązek jpk i tak ich nie minie. Więc albo ktoś się dostosuje do zmian albo niech zwija działalność. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: