eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jedynie zakup gruntu (gospodarstwa) rolnego zwolniony z PCC

Jedynie zakup gruntu (gospodarstwa) rolnego zwolniony z PCC

2016-07-06 13:33

Przeczytaj także: Tylko sprzedaż ponad 1 ha ziemi rolnej zwolniona z podatku PCC


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2004 r. rodzice przekazali Wnioskodawczyni gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym o powierzchni 13,46 ha (umowa darowizny tylko na Wnioskodawczynię). Od dnia przekazania gospodarstwa Wnioskodawczyni prowadziła je wspólnie z mężem. W kwietniu 2016 r.
Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła nieruchomość stanowiącą gospodarstwo rolne, składające się z:
1. nieruchomości zabudowanej o obszarze 0,43 ha, nieruchomości niezabudowanej o obszarze 0,27 ha,
2. nieruchomości rolnej o obszarze 2,87 ha.

Zakup ww. nieruchomości sformalizowany został dwoma aktami notarialnymi. Nabyty grunt o powierzchni 2,87 ha (nieruchomość przedstawiona w pozycji nr 2) powiększy gospodarstwo rolne. Powiększone w wyniku zakupu gruntu gospodarstwo będzie prowadzone przez każdego z nabywców przez okres co najmniej 5 lat. Kwota podatku od czynności cywilnoprawnych naliczonego od opisanej we wniosku umowy nabycia gruntu stanowiącego nieruchomość rolną będzie mieściła się w kwocie limitu pomocy de minimis przysługującej każdemu z małżonków indywidualnie oraz w kwocie ogólnokrajowego limitu. Zgodnie z definicją gospodarstwa rolnego zawartą w ustawie o podatku rolnym tylko zakup nieruchomości rolnej opisanej w pozycji nr 2 dotyczy zakupu gospodarstwa rolnego. Zakup nieruchomości opisanej w pozycji nr 1 zgodnie z definicją nie stanowi zakupu gospodarstwa rolnego.

Zwolnienie zawarte w powołanym powyżej art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter warunkowy. Oznacza to, że umowa sprzedaży będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, tylko wtedy, gdy w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności nabywca posiada już grunty rolne (użytki rolne), nabywany grunt będzie stanowił gospodarstwo rolne oraz gdy w wyniku dokonania czynności sprzedaży zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, którego powierzchnia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ostatnią przesłanką determinującą skorzystanie z omawianego zwolnienia od podatku jest, aby mogło ono zostać udzielone w ramach przysługującego kupującym limitu pomocy de minimis w rolnictwie.

Z uwagi na fakt, że w przestawionym stanie faktycznym zostały zawarte dwie umowy sprzedaży (nieruchomości opisane w pozycji nr 1 i nr 2 zostały nabyte od różnych osób sprzedających), każdą z tych czynności należy rozpatrywać odrębnie (indywidualnie).

Podkreślenia wymaga, że w myśl art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zw. z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, zwolnieniu podlega nabycie gospodarstwa rolnego.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że w przypadku nabycia nieruchomości zabudowanej o obszarze 0,43 ha oraz nieruchomości niezbudowanej o obszarze 0,27 ha, tj. nieruchomości opisanej w pozycji nr 1, nie doszło do nabycia gospodarstwa rolnego zdefiniowanego w ustawie o podatku rolnym. Nie został zatem spełniony warunek niezbędny do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Bez znaczenia pozostaje zatem fakt, że ww. nieruchomość powiększyła już istniejące gospodarstwo rolne. Przepis regulujący ww. zwolnienie wskazuje bowiem jednoznacznie, że zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym (…). Tym samym czynność nabycia nieruchomości opisanej w pozycji 1 podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. (...)

Natomiast w odniesieniu do nabycia nieruchomości rolnej należy stwierdzić, że warunki do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych zostały spełnione. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 13,46 ha. W przypadku nabycia przez Wnioskodawczynię – nawet na współwłasność z mężem nieposiadającym prawa własności do ww. gospodarstwa rolnego – gruntów stanowiących gospodarstwo rolne o powierzchni 2,87 ha, tj. nieruchomości opisanej w pozycji nr 2, doszło zatem do powiększenia gospodarstwa rolnego; powierzchnia gospodarstwa rolnego powstałego w wyniku powiększenia mieści się w określonym w ustawie przedziale, tj. pomiędzy 11 ha a 300 ha.

Wnioskodawczyni zaznaczyła, że powiększone gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywców przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Ewentualna kwota podatku będzie się mieściła w limicie kwoty pomocy de minimis w rolnictwie.

Wobec powyższego oraz mając na względzie przywołane przepisy należy zatem stwierdzić, że przedstawiona we wniosku czynność nabycia przez małżonków nieruchomości rolnej o powierzchni 2,87 ha, tj. nieruchomości opisanej w pozycji nr 2, podlegała, na mocy art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: