eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing operacyjny czy finansowy?

Leasing operacyjny czy finansowy?

2006-06-24 11:37

Pozyskanie środka trwałego w drodze leasingu umożliwi Ci realizację inwestycji bez znaczących nakładów kapitałowych. Pamiętaj jednak, że skutki podatkowe takiej inwestycji są różne w zależności od tego, z jakim rodzajem leasingu mamy do czynienia. Taka wiedza pozwoli Ci dokonać korzystniejszego dla Twojej firmy wyboru.

Przeczytaj także: Finansowanie działalności gospodarczej: kredyt czy leasing?

Obok kredytu leasing jest jedną z najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania składników majątkowych. W praktyce dwie podstawowe formy umów leasingowych, z jakimi możesz się spotkać, to leasing finansowy i operacyjny, chociaż prawo podatkowe nie posługuje się tymi pojęciami.

Musisz jednak wiedzieć, że do celów podatkowych umowa leasingu będzie traktowana jako leasing finansowy, jeżeli:
  • podpisana przez Ciebie umowa została zawarta na czas oznaczony,
  • suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
  • umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał korzystający, czyli Ty jako leasingobiorca.

Pamiętaj!
W przepisach podatkowych główną różnicą pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym jest właśnie to, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu finansowego będzie dokonywał korzystający (leasingobiorca), a nie firma leasingowa, jak to ma miejsce w leasingu operacyjnym.

W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu nie stanowi u Ciebie środka trwałego, zatem opłaty leasingowe będziesz mógł w całości zaliczać do kosztów uzyskania przychodów (art. 23b updof).

Inaczej jest w leasingu finansowym, w którym przedmiot leasingu amortyzowany jest przez firmę leasingową, gdyż opłaty, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej tego środka trwałego, nie będą Twoim kosztem uzyskania przychodów (art. 23f updof). Zatem tylko część opłat leasingowych, czyli część odsetkową, będziesz mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Pamiętaj jednak, że to Ty będziesz dokonywał odpisów amortyzacyjnych od leasingowanego środka trwałego.

Nie zapomnij również, że przed rozpoczęciem leasingu z reguły będziesz musiał uiścić opłatę inicjalną, a więc bezzwrotną kwotę wpłacaną przed wydaniem przedmiotu leasingu. I w tym przypadku także są widoczne różnice, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Dokonując wyboru formy leasingu, powinieneś zastanowić się, czy oczekujesz znacznego zmniejszenia Twojego podatku już w pierwszym roku umowy, czy też w późniejszym okresie.


Tekst pochodzi z biuletynu „Oszczędności w firmie”.

oprac. : Oszczędności w firmie Oszczędności w firmie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: