eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Płaca minimalna w 2020 wyższa o 350 zł

Płaca minimalna w 2020 wyższa o 350 zł

2019-12-11 13:35

Płaca minimalna w 2020 wyższa o 350 zł

Wyższa płaca minimalna w 2020 r. to wyższe kary finansowe © lisssbetha - Fotolia.com

W 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2.600 zł (Dz. U. z 2019 r. poz. 1778). Płaca minimalna urośnie zatem o 350 zł czyli o 15,6% w stosunku do roku 2019. Minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku będzie stanowić 49,7% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2020 r.

Przeczytaj także: Działalność nierejestrowa - wyższy limit przychodów w 2023 roku?

Rośnie też minimalna stawka godzinowa z obecnych 14,70 zł do 17 zł (stosowana m.in. w przypadku umów zlecenia). Co te zmiany oznaczają dla przedsiębiorców?
Oczywiście zwiększenie kosztów pracy i to nie tylko pracowników najsłabiej opłacanych. Jak powyższe będzie wyglądać w liczbach?

W 2019 r. wynagrodzenie minimalne wynosi 2250 zł. Pracownik z tej kwoty otrzymuje na rękę ok. 1635 zł (uwzględniając „stare” standardowe koszty uzyskania przychodu, 18% stawkę PIT i kwotę wolną od podatku; bez uwzględniania PPK oraz zwolnienia od podatku dla osób do 26 roku życia). Koszt pracodawcy z tytułu zatrudnienia takiego pracownika to natomiast ok. 2 710 zł.

W przyszłym roku przy wskazanych założeniach z wynagrodzenia minimalnego na poziomie 2.600 zł pracownik otrzyma ok. 1920 zł na rękę. Pracodawcę taki etat będzie natomiast kosztował ponad 3.130 zł.

Różnica pomiędzy pensją do wypłaty a łącznym kosztem pracodawcy to oczywiście daniny należne budżetowi państwa (ZUS oraz podatek dochodowy).

Wynagrodzenie minimalne ma jednak dużo szersze znaczenie, aniżeli tylko naliczanie najniższej pensji pracownikom.

fot. lisssbetha - Fotolia.com

Wyższa płaca minimalna w 2020 r. to wyższe kary finansowe

W 2020 r. płaca minimalna pójdzie w górę aż o prawie 16%. Informacja ta jest ważna nie tylko dla pracodawców, którym wzrosną koszty pracy, ale także korzystających z preferencyjnego ZUS czy ubezpieczonych w KRUS dorabiających na zleceniu. Wyższa pensja minimalna to też wyższe kary z kodeksu karnego skarbowego.


Działalność nierejestrowa


I tak od wynagrodzenia takiego zależy m.in. limit miesięcznych przychodów, jakie można uzyskiwać w ramach tzw. działalności nierejestrowej (o czym szerzej pisaliśmy m.in. w artykule Jak rozliczyć działalność nierejestrową w podatku dochodowym?. W 2020 r. bez rejestracji firmy będzie można uzyskać miesięczny obrót na poziomie 1.300 zł.

Umowa zlecenie z rolnikiem


Płaca minimalna ważna jest też dla pracowników na umowach zlecenie, którzy opłacają KRUS. Jeżeli bowiem miesięczny przychód z takiego zlecenia nie przekracza wynagrodzenia minimalnego, można pozostać na ubezpieczeniu w KRUS (pisaliśmy o tym m.in. w artykule W 2017 r. 24 000 zł przychodu i ubezpieczenie w KRUS dla rolnika.

Mały ZUS w 2020 r.


Wreszcie wynagrodzenie minimalne ma istotne znaczenie przy opłacaniu składek ZUS z działalności gospodarczej przez pierwsze dwa lata istnienia firmy. Przypomnijmy, że w takim przypadku podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe może być określona na poziomie 30% wynagrodzenia minimalnego. Zatem podstawa naliczenia tzw. małych ZUS w przyszłym roku wyniesie 780 zł (obecnie jest to 675 zł). Składki te wyniosą zatem ok. 247 zł
214 zł (plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne).

Kodeks karny skarbowy


Wynagrodzenie minimalne ma wpływ także na klasyfikację czynów zabronionych w kodeksie karnym skarbowym czy na wysokość sankcji finansowych.

I tak wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia.

W 2020 r. będzie to kwota: 5 x 2.600 zł = 13.000 zł.
Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Jeżeli kwota uszczuplonej bądź narażonej na uszczuplenie należności będzie większa, czyn zabroniony jest klasyfikowany jako przestępstwo skarbowe.

A klasyfikacja taka ma niezwykle istotne znaczenie z uwagi na stosowane kary finansowe za czyny zabronione.
I tak w przypadku przestępstw skarbowych wysokość kary finansowej określana jest przez sąd w postaci grzywny w stawkach dziennych (w określonych widełkach liczby stawek, zależnych od klasyfikacji czynu zabronionego; na ogół między 10 a 720 stawek dziennych, ale górna liczba stawek dziennych w wybranych przypadkach może być wyższa). Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności (czterystukrotność oznacza czterystukrotność najniższej stawki dziennej - a zatem 400 × 1/30 = 13 i 1/3 minimalnego wynagrodzenia
Stawka dzienna w 2020 r. będzie zatem mieścić się w widełkach 87 zł – 34.667 zł.

W przypadku wykroczeń skarbowych natomiast wymierzana jest grzywna określona kwotowo od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W Przyszłym roku zatem kara taka będzie mieścić się w widełkach: 260 zł – 52.000 zł.

Mandatem karnym można zaś nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2020 r. zatem mandaty karne będą mieścić się w widełkach 260 zł – 5.200 zł.

Z kolei wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (czyli 26.000 zł).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: