2019-12-12 13:17
Samochód osobowy w firmie: w 2020 r. utrzymanie ograniczeń © Pio Si - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiana zasad rozliczania samochodu osobowego
50% VAT od eksploatacji samochodu osobowego, jego zakupu, najmu bądź leasingu – tyle na ogół mogą odliczyć przedsiębiorcy. Zdaniem fiskusa bowiem druga połowa to użytek prywatny samochodu, a od wydatków na takie jego użytkowanie VAT odliczyć nie można. Co się staje z nieodliczonym podatkiem naliczonym? – teoretycznie trafia do kosztów podatkowych. Dlaczego teoretycznie? Bo również tutaj pokuszono się o limitowanie. Zmiany w zasadach rozliczania kosztów samochodów osobowych wprowadzono w roku 2019. W roku 2020 nie zostaną one zmienione.fot. Pio Si - Fotolia.com
Samochód osobowy w firmie: w 2020 r. utrzymanie ograniczeń
Rok 2019 przyniósł rewolucję w zasadach podatkowego rozliczania samochodów osobowych w firmowych kosztach. Wprowadzone wówczas zmiany będą stosowane także w roku 2020. Przedsiębiorcy muszą w związku z tym liczyć się ograniczeniami w zakresie rozliczania wydatków na takie pojazdy w firmowych kosztach.
Tak też stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 27 marca 2019 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.77.2019.1.MC, w której czytam „(…) Z uzasadnienia do ustawy zmieniającej wynika, że wszelkie wydatki związane z korzystaniem z samochodu osobowego służącego podatnikowi także do innych celów niż działalność gospodarcza podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w wysokości 75% tych wydatków. Możliwość zaliczenia do kosztów 100% takich wydatków dotyczyć będzie tylko wykorzystywania samochodu osobowego wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej, przy czym podatnik będzie musiał prowadzić ewidencję potwierdzającą wykorzystywanie samochodu osobowego wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (wykorzystana będzie w tym zakresie ewidencja stosowana dla celów VAT).Należy tutaj jednakże wyraźnie podkreślić, że podatnik we wniosku wskazał, że faktycznie wykorzystuje samochód wyłącznie w działalności gospodarczej a nie w sposób mieszany. Rozstrzygnięcie mogłoby być inne, gdyby sam zainteresowany wskazał, że pojazdy służą też jazdom prywatnym.
Na podstawie bowiem art. 23 ust. 5f ww. ustawy: w przypadku nieprowadzenia przez podatnika ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, uznaje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika.
Stosownie natomiast do art. 23 ust. 5g ww. ustawy: przepisu ust. 5f nie stosuje się, jeżeli podatnik na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie jest obowiązany do prowadzenia takiej ewidencji, z wyjątkiem przypadku, gdy brak tego obowiązku wynika z art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. (…)
Z powyższych przepisów wynika, że podatnik nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli na podstawie przepisów ustawy od towarów i usług nie jest zobowiązany do prowadzenia takiej ewidencji, np. w przypadku zwolnienia przedmiotowego z tego podatku, gdyż w takiej sytuacji podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. (…)
W związku z tym, że Wnioskodawca używa samochodów osobowych wyłącznie do działalności gospodarczej, a przy tym jest zwolniony z podatku od towarów i usług – nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i może 100% wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Reasumując – koszty uzyskania przychodu związane z użytkowaniem samochodów osobowych w prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być rozliczane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w 100% bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, tzw. kilometrówki. (…)”
oprac. : eGospodarka.pl
Leasing drogiego samochodu osobowego w podatku dochodowym
Cesja umowy leasingu samochodu osobowego: raty w kosztach
Objaśnienia podatkowe MF: wykorzystywanie samochodu osobowego w firmie
Umowa leasingu operacyjnego: zmiany zasad ubezpieczenia
Leasing samochodu osobowego w 2020 roku
Leasing samochodu osobowego 2021
Limit kosztów podatkowych a samochód osobowy w ewidencji wyposażenia
Podatnik zwolniony z VAT ograniczy koszty używania samochodu osobowego
Jak będzie wyglądać amortyzacja samochodu w 2020 roku
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją
Poradnik PIT-28: jak wypełnić e-Deklaracje za 2015 r.
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG dla dochodów z Holandii z ulgą abolicyjną
Lista płac 2020 krok po kroku. Omówienie i lista płac 2020 wzór excel do pobrania.
Witam, mam takie zapytanie: są dwie spółki z o.o. niech będzie, że: A i B, obie spółki na metodzie kasowej. Spółka B sprzedała usługę ...
Witam, mam zawieszoną jednoosobową działalność. Chciałbym samochód, który jest wprowadzony do działalności przekazać jako darowizna dla ...
Kupno mieszkania. Jakie oferty za pół miliona złotych?
Odszkodowanie z umowy ubezpieczenia skusi komornika?
Jak daleko jest transformacja cyfrowa i co zrobić, żeby zapewnić jej rozwój?
Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm
Opel Mokka 2021. Czy rewolucyjne zmiany okażą się opłacalne?
Palio Office Park A w Gdańsku z pozwoleniem na użytkowanie
GUS: PKB w IV kw. 2020 spadł o 2,8% r/r