eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Umowa dzierżawy nieruchomości jako dostawa towaru w podatku VAT?

Umowa dzierżawy nieruchomości jako dostawa towaru w podatku VAT?

2020-10-06 14:10

Przeczytaj także: Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości: stare przepisy, nowa wykładnia


Pojęcie dzierżawy nie zostało zdefiniowane na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług. Tym samym konieczne jest posłużenie się przepisami ustawy Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145 z późn. zm.), przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Stosownie do treści powyższych przepisów dzierżawa jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną. Oddanie rzeczy innej osobie do używania na podstawie umowy dzierżawy związane jest z wzajemnym świadczeniem dzierżawcy polegającym na zapłacie umówionego czynszu. Z powyższego wynika, że umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej własności i stanowi świadczenie wzajemne należne za używanie rzeczy przez jego dzierżawcę. Wskazać w tym miejscu należy, że świadczeniem usług są także usługi mające cechy dzierżawy nieruchomości mieszkalnych, a zatem również świadczenie usług o podobnym do dzierżawy charakterze (np. oddanie nieruchomości w odpłatne użytkowanie).

Co do zasady, dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy jednak wskazać, że ustawodawca dla niektórych czynności przewidział zwolnienie od podatku VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dla zastosowania powyższego zwolnienia muszą być spełnione łącznie dwa warunki, tj.:
• towary musiały być wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej,
• w związku z nabyciem tych towarów nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków wyklucza zastosowanie zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Należy jednakże zauważyć, że art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wyłącznie dostawy towarów, co oznacza, że podatnik nie będzie mógł skorzystać z powyższego zwolnienia w sytuacji niespełnienia wszystkich warunków wynikających z art. 7 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 7 ust. 9 ustawy.(…)

W kwestii opodatkowania dzierżawy nieruchomości istotne znaczenie ma fakt, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy Wnioskodawca będzie dokonywał dostawy nieruchomości, czy też będzie świadczył usługę dzierżawy nieruchomości na rzecz innego podatnika.

Należy zauważyć, że powołane wyżej przepisy art. 7 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 7 ust. 9 ustawy wskazują, że aby umowę dzierżawy zakwalifikować jako dostawę towarów, musi ona spełniać następujące warunki:
• przedmiotem umowy muszą być towary,
• umowa dzierżawy musi być zawarta na czas określony,
• w wyniku umowy odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (lub przedmiotem leasingu są grunty),
• w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności przedmiotu umowy jest przenoszone na korzystającego.

Należy podkreślić, że wymogi te mają charakter łączny. Wystarczy więc, aby tylko jeden z ww. warunków nie został spełniony, a umowa dzierżawy nie zostanie zakwalifikowana jako dostawa towarów w świetle ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność taką należy wówczas potraktować jako świadczenie usług.

Jak wynika z treści wniosku, przedmiotem umowy dzierżawy jest nieruchomość wybudowana przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spełniająca definicję towaru, w myśl art. 2 ust. 6 ustawy. Na przedmiotową nieruchomość pomiędzy Wnioskodawcą a nową spółką ma zostać podpisana umowa dzierżawy dająca dzierżawcy faktyczne prawo do rozporządzania nieruchomością, co wypełniałoby definicję dostawy towarów jako przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jednakże nie można uznać, że przedmiotowa umowa dzierżawy będzie stanowiła dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy. Nie zostanie spełniony warunek określony w art. 7 ust. 9 ustawy. Zgodnie z treścią wniosku odpisy amortyzacyjne dokonywane będą przez Wnioskodawcę, a nie przez podmiot faktycznie korzystający z nieruchomości. Wobec braku spełnienia ww. warunku należy uznać, że umowa dzierżawy nieruchomości stanowić będzie świadczenie usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy.

W związku z tym, że dzierżawa przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowić dostawy towaru, w myśl art. 7 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 7 ust. 9 ustawy, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy dla tej transakcji.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: