eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rekordzista dopłacił ponad milion złotych składki zdrowotnej

Rekordzista dopłacił ponad milion złotych składki zdrowotnej

2023-05-25 16:20

Rekordzista dopłacił ponad milion złotych składki zdrowotnej

Rekordzista dopłacił ponad milion złotych składki zdrowotnej © ded - Fotolia.com

22 maja upłynął termin rozliczania się przedsiębiorców z rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok. Według danych ZUS-u rekordzista musiał dopłacić z tego tytułu aż 1,06 mln złotych. Z kolei najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych.

Przeczytaj także: Wniosek RZS-R o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - kiedy i jak wysłać do ZUS?

Po raz pierwszy w historii przedsiębiorcy opłacali składkę zdrowotną na podstawie osiąganego dochodu, przez co nabrała ona cech kolejnego podatku dochodowego. Obecnie wielu z nich czeka na wniosek o zwrot składki zdrowotnej. Pieniądze na ich kontach powinny się pojawić do 1 sierpnia, o ile nie mają oni żadnych zadłużeń.

Zatwierdzenie dokumentów tylko do 1 czerwca


Warunkiem otrzymania zwrotu środków jest prawidłowe wypełnienie wniosku RZS-R. ZUS automatycznie wystawia taki dokument, a zadaniem podatnika jest sprawdzenie poprawności danych w nim zawartych – zwłaszcza numeru rachunku bankowego, na który miałyby zostać przekazane pieniądze – i zatwierdzenie dokumentu.

fot. ded - Fotolia.com

Rekordzista dopłacił ponad milion złotych składki zdrowotnej

Rekordzista musi uregulować ponad milion złotych niedopłaconej składki zdrowotnej - wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Przedsiębiorcy wnioskowali łącznie o zwrot ponad 823 mln złotych nadpłat. Najwyższa kwota zwrotu, o którą dotąd wnioskował podatnik, to 4,41 mln złotych.


Obecnie ZUS wystawił już prawie 1,3 miliona takich wniosków, a wróciło do niego tylko 436 000. Łączna kwota nadpłat, o zwrot których wnioskowali przedsiębiorcy, wyniosła ponad 823 miliony złotych. Jak widać, pierwsze historyczne rozliczenie składki zdrowotnej generuje dość spore kwoty zarówno po stronie dopłat, jak i po stronie zwrotów. Warto nie zwlekać ze złożeniem deklaracji, aby mieć pewność, że należne środki wrócą w wyznaczonym przepisami terminie.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: