eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dla kogo zmiany w składce zdrowotnej będą najkorzystniejsze?

Dla kogo zmiany w składce zdrowotnej będą najkorzystniejsze?

2024-03-25 14:22

Dla kogo zmiany w składce zdrowotnej będą najkorzystniejsze?

Dla kogo zmiany w składce zdrowotnej będą korzystne? © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zmiana składki zdrowotnej jest korzystna, ale promuje samozatrudnionych a nie przedsiębiorczość - mówi Agnieszka Zamaro-Wiśniewska biegły rewident, dyrektorka operacyjna w Zamaro Tax & Accounting sp. z o.o, ekspertka Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Kto i ile skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej? Przedstawiamy przygotowane przez ekspertkę szczegółowe omówienie wraz z symulacją liczbową.

Przeczytaj także: Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 2025 roku

- Ogłoszone zmiany proponują obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców wskazując, iż dostrzega problem z wysokością ponoszonych wydatków na parapodatek, jakim jest składka zdrowotna. Wprowadzone zmiany zasad obliczania mają poprawić sytuację przedsiębiorców, zwiększyć pewność rozliczeń i pozwolić na sfinansowanie wydatków systemu ochrony zdrowia. Czy tak jest w rzeczywistości i czy faktycznie system obliczania składek będzie bardziej przejrzysty? Według założeń 93% przedsiębiorców skorzysta na zmianie – jednak jak już na wstępie zauważono zmiana dotyczyć będzie głównie osób o niskich i średnich dochodach – komentuje Agnieszka Zamaro-Wiśniewska biegły rewident, dyrektorka operacyjna w Zamaro Tax & Accounting sp. z o.o.

Główne założenia przedstawione w wystąpieniu Ministra finansów Andrzeja Domańskiego – kwoty obowiązujące w marcu 2024.

Skala Podatkowa – opodatkowanie wg. zasad ogólnych


Teraz: 9% od dochodu min. 381,78 zł wyliczane wg. wynagrodzenia minimalnego

Po zmianach: 9% z 75% płacy minimalnej 4242,00*75%*9składki = 286,34 zł kwota stała

Podatek liniowy 19%


Teraz: 4,9% dochodu min. 381,78 zł wyliczane wg. wynagrodzenia minimalnego

Po zmianach: Do osiągnięcia dochodu w wysokości do 2 x przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie 286,34 zł. Powyżej 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia płacimy 4,9% składki zdrowotnej od nadwyżki

Teraz od dochodów osiąganych do kwoty dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia (15.535,70 zł) składka wynosi pomiędzy 381,78 maksymalnie 761,20 zł

*7.767,85 - kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2023 r.

W przypadku opodatkowania 19% liniową stawką PIT zostanie uchylona możliwość odliczania (części) składek zdrowotnych w PIT.

Oszczędność maksymalnie wyniesie 474,86 zł w przypadku osiągania dochodów powyżej dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Ryczałt ewidencjonowany


Teraz: od 60 do 180% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia tj. od 419,46 zł do 1258,39 zł.

Po zmianach: Stała, niska składka wynosząca 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia do miesięcznego przychodu wynoszącego 4-krotność przeciętnego wynagrodzenia (31.071,40) - 286,34 Po przekroczeniu 4-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka w wysokości 3,5% od nadwyżki.

Likwidacja odliczenia składki zdrowotnej w PIT.
W teorii stała składka zdrowotna w przypadku opodatkowania wg. zasad ogólnych wygląda najkorzystniej i powinna skłonić przedsiębiorców do wyboru tej formy opodatkowania i pewnie by tak było gdybyśmy uwzględnili jedynie obciążenia składkowe bez odnoszenia się do obciążeń podatkowych.

fot. mat. prasowe

Nowa składka zdrowotna: jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza?

Przykłady liczbowe dla działalności gospodarczej w zależności od dochodów miesięcznych (opracowanie Agnieszka Zamaro-Wiśniewska, biegły rewident i ekspertka z zakresu finansów i podatków).


Uproszczenie czy jeszcze większe skomplikowanie wyliczeń?


Prostota wyliczeń i przewidywalność składki zdrowotnej istnieje jednak tylko w przypadku opodatkowania według skali, które tylko dla przedsiębiorców osiągających w roku podatkowym dochód nie przekraczający pierwszego progu podatkowego tj. 120 tys. zł.

- W praktyce będą to przedsiębiorcy jednoosobowi, dopiero rozpoczynający działalność. W przypadku przedsiębiorców osiągających wyższe dochody bądź prowadzących działalność dodatkowo poza pracą na etacie, lepszym wyborem będzie opodatkowanie podatkiem liniowym, gdzie skomplikowanie wyliczania składki jest znacznie większe i tym samym przewidywalność wyliczeń spada ze względu na niski próg przekroczenia składki płatnej w kwocie stałej do składki płaconej procentowo od nadwyżki ponad kwotę dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia. Tu korzyści z wprowadzenia zmian wynoszą maksymalnie 474,86 zł na miesiąc (wg. stanu na dzisiaj) – wylicza Agnieszka Zamaro-Wiśniewska biegły rewident, dyrektorka operacyjna w Zamaro Tax & Accounting sp. z o.o.

Największym beneficjentem obniżonej składki zdrowotnej nadal pozostaną przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym – porównując wysokość składek zdrowotnych dla wszystkich najpopularniejszych form opodatkowania. Tu jednakże przedsiębiorcy osiągający dochód miesięczny powyżej 60 tys. miesięcznie zostaną obciążeni większą składką niż obecnie, zgodnie z wyliczeniami będzie to ok. 7% przedsiębiorców – tych osiągających największe dochody. Akurat to rozwiązanie nie jest korzystne, bowiem to właśnie duzi przedsiębiorcy przeznaczają najwięcej środków na inwestycje gwoli zasady, iż pieniądz rodzi pieniądz, a ich potrzeby konsumpcyjne są już zaspokojone – dodaje ekspertka Północnej Izby Gospodarczej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: