eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Faktury VAT: stawka podatku a otrzymane zaliczki

Faktury VAT: stawka podatku a otrzymane zaliczki

2011-03-14 13:23

Rok 2011 przyniósł nam istotne zmiany przede wszystkim w zakresie stawek podatku od towarów i usług. Gro firm boryka się z ich prawidłowym stosowaniem m.in. w przypadku otrzymania części należności (np. zaliczki) w starym roku.

Przeczytaj także: Faktura zaliczkowa a różne stawki VAT

Rozpatrzmy następującą sytuację: W grudniu 2010 roku firma wpłaciła zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 80% jej wartości. Zostało to udokumentowane fakturą zaliczkową z 22 % VAT-em, który w wówczas obowiązywał. Podstawą wystawienia faktury była wcześniej zawarta umowa. Maszyna ma być wydana w lutym i wtedy też będzie wystawiona korekta do ww. zaliczki (ponieważ program nie ma opcji pomniejszenia o zaliczkę na fakturze) oraz wypisana zostanie faktura VAT sprzedaży. Faktura ta będzie wystawiona na firmę leasingową wpłacającą pozostałą część kwoty . W styczniu firma otrzymała również od firmy leasingowej umowę trójstronną do podpisu w której do ceny netto przedmiotu umowy został dodany 22 % VAT. Czy to jest prawidłowe postępowanie? Jaką stawkę VAT zastosować na umowie leasingowej podpisanej w styczniu, która jest powiązana z umową z grudnia ponieważ określono tam że sprzedaż może być finansowana w formie leasingu oraz jaką zastosować stawkę VAT przy rozliczeniach końcowych tj. na fakturach sprzedaży oraz korekcie faktury zaliczkowej?

Zaliczka podlegała opodatkowaniu w formie 22%. Tego nie należy zmieniać. Zgodnie bowiem z przepisami przejściowymi zmiany w stawce podatku nie będą powodować zmian w wysokości podatku.

Owszem - zaliczkę wpłacał inny podmiot, zaś ostateczna faktura wystawiona będzie na firmę leasingową. Łączy się z tym obowiązek wystawienia faktury korygującej do faktury zaliczkowej. Powinna jednak (jeśli już) zostać skorygowana nazwa nabywcy, lecz nie kwota podatku od zaliczki. Ona pozostanie (powinna pozostać) niezmienna.

Obecnie do reszty ceny sprzedaży należy zastosować cenę z dnia wykonania czynności. Ponieważ czynność (wydanie towaru) wykonane zostanie już w 2011 r., to wówczas trzeba będzie doliczyć do reszty ceny netto podatek wedle stawki 23% VAT. Taka będzie bowiem wówczas stawka obowiązująca.

O stawce podatku dla wykonanych czynności - w części nieodpowiadającej pobranej już zaliczce - decyduje moment wykonania czynności. Do reszty ceny trzeba będzie zastosować stawkę 23% VAT.

Podstawa prawna:
art. 41 ust. 14a, art. 41 ust. 14f, art. 146a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.)


W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: