eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatkowy absurd za 2 mln zł

Podatkowy absurd za 2 mln zł

2007-04-06 00:20

Przeczytaj także: Zapłata podatków przez rodzinę podatnika od 2016 r.


Jakie zmiany proponuje ministerstwo?
Przedsiębiorca ma złożyć w urzędzie skarbowym dokumentację, w której uzasadni konieczność otrzymania ulgi w spłacie podatku. Dokumenty te zbada i oceni - jak dotychczas - odpowiedni dział urzędu skarbowego. Sporządzi on też projekt decyzji, który, wraz z pozostałą dokumentacją, prześle do Warszawy, do Ministerstwa. Tam dokumenty zbada nowa komórka, powołana na mocy nowelizacji i w ciągu 14 dni wyda opinię, i odeśle z powrotem do właściwego urzędu. Po zapoznaniu się z opinią, naczelnik urzędu wydaje ostatecznie decyzję.

W dodatku opinie, które będzie wydawał minister finansów, nie będą wiążące. Naczelnik urzędu skarbowego, celnego, dyrektor izby skarbowej bądź celnej będzie mógł podjąć decyzję wbrew woli ministra.

Wprowadzenie zasady, zgodnie z którą opinia Ministerstwa byłaby wiążąca, byłoby rozwiązaniem niekonstytucyjnym. Ustawa nie przewiduje więc żadnych środków egzekwowania decyzji ministra.

Przyznawanie ulg odbywać ma się w trzech etapach. Zamiast jednej decyzji naczelnika urzędu skarbowego (jak obecnie), projekt wprowadza decyzję wstępną, dalej niewiążącą opinię ministra na temat tej decyzji i wreszcie decyzję końcową naczelnika urzędu.

W praktyce nowelizacja tworzy więc kolejną komórkę, która będzie badać złożoną przez przedsiębiorcę dokumentację.

"Trudno znaleźć w tym projekcie jakieś pozytywy" - komentuje Rafał Iniewski, przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan. "Angażuje się dodatkowe środki, rozmywa się odpowiedzialność, wprowadza dodatkową ingerencję w działalność gospodarczą" - dodaje.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: