eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Według jakich przepisów opodatkować spadek?

Według jakich przepisów opodatkować spadek?

2007-04-16 13:42

Przeczytaj także: Podatek od spadków i darowizn: pół roku na zgłoszenie


Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych do nabycia własności rzeczy i praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie powyższej ustawy.

Przepis art. 5 tejże ustawy stanowi, że wchodzi ona w życie z dniem 1 stycznia 2007r. Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie definiuje daty nabycia własności rzeczy i praw majątkowych w drodze spadku. W tym wypadku należy posiłkować się przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r Kodeks cywilny ( Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm ) regulującymi sprawy spadkowe ( Księga Czwarta Spadki ). Przepis art. 925 kc stanowi, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Zgodnie z przepisem art. 924 kc spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Rozpatrując podniesiony stan faktyczny w kontekście powyższych przepisów organ podatkowy stwierdza, iż nabycie spadku po Pani zmarłym mężu nastąpiło z chwilą jego śmierci tj. w dniu 25.04.2005r. Spadek ten jako czynność prawna podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007r.

Przepis art. 3 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłącza w tym momencie na zasadzie prawa intertemporalnego jako przepis szczególny unormowania zawarte w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: