eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż nieruchomości: PIT a podział majątku

Sprzedaż nieruchomości: PIT a podział majątku

2007-05-25 11:00

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania: ważne udokumentowane rzeczywiste koszty


Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłaczną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy. Zgodnie z przyjęta linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem rzeczy w rozumieniu art.10 ust.1 pkt 8 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli: - podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty lub - jeżeli warość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Stosownie do treści art.32 § 1 i § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. W szczególności stanowią dorobek małżonków: pobrane wynagrodzenia za pracę oraz inne usługi świadczone osobiście przez któregokolwiek z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z odrębnego majątku każdego z małżonków. Ustrój wspólności ustawowej, obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wpólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałem, a także nie mogą żądać podziału majatku objętego wspólnością (art.35 K.r.o). Dopiero z chwilą ustania wspólnoty ustawowej wpólność ta ulega przekształceniu. Z chwilą ustania wspólności ustawowej małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek (art.43 § 1 K.r.o).

Za datę nabycia nieruchomości, która przypada danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniki podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez byłego małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżenskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

W przedstawionym stanie faktycznym wartość otrzymanego prawa do lokalu mieszkalnego, otrzymanego przez Wnioskodawczynię, w wyniku podziału majątku wspólnego przekroczyła jej udział w majątku dorobkowym małżeńskim, w zamian za dokonaną spłatę gotówkową w kwocie 50.000zł.

Zatem należy przyjąć że w tej części, która przekroczyła udział Podatniczki w majątku wspólnym (od części w jakiej została ona nabyta poprzez spłatę) podlegać będzie opodatkowaniu zgodnie z art.28 ust.2 ustawy - zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%.W wyniku podziału majątku dorobkowego Podatniczka otrzymała majątek o wartości 150.000zł tj. równowartość 83,33% majątku dorobkowego. Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu przed upływem 5 lat od podziału majątku wspólnego podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w takiej części, w jakiej odpowiada przekroczeniu udział w majątku wspólnym. W przypadku Podatniczki nadwyżka ponad 50% wartości sprzedawanego mieszkania w kwocie 84.991,50zł (33,33%) podlega opodatkowaniu. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: