eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Lokale użytkowe i infrastruktura towarzysząca a VAT

Lokale użytkowe i infrastruktura towarzysząca a VAT

2008-05-19 08:31

Przeczytaj także: Na wykonanie ogrodzenia 22-proc. stawka VAT


Wnioskodawca stwierdził, iż przedmiotowy obiekt budowlany tj. budynek wielomieszkaniowy mieści się w ramach grupowania PKOB 112.

Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych grupowanie PKOB 112 obejmuje budynki o dwóch mieszkaniach i wielorodzinne.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, określoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) obowiązującym dla celów podatku VAT do dnia 31 grudnia 2008r., w Dziale 45 mieszczą się roboty budowlane. Dział ten obejmuje:

1. prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,
2. prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,
3. montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wykonuje inwestycję (budynek wielomieszkaniowy, w którym obok lokali mieszkalnych będą znajdowały się również lokale użytkowe) zlecając prace przy jej realizacji firmom budowlanym. Lokale mieszkalne w tym budynku zajmą powierzchnię ok. 60%. Powierzchnie poszczególnych lokali mieszkalnych znajdujących się w tym budynku nie przekroczą 150 m2.

W oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wskazany wyżej stan prawny należy stwierdzić, iż zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowej stawki podatku uzależnione jest od postanowień umowy na wykonanie wskazanych wyżej usług budowlanych.

Jeżeli bowiem przedmiotem umowy będą, odnoszące się do budynku (o PKOB 112) jako całości, usługi budowlane takie jak: wykonywanie fundamentów, murowanie ścian, wykonanie elewacji, dachu, instalacji, których nie da się przypisać wyłącznie do lokali użytkowych i infrastruktury towarzyszącej, zastosowanie ma 7% stawka podatku od towarów i usług.

Jeżeli jednak w umowie zostanie wskazane, iż usługi budowlane dotyczyć będą poszczególnych części budynku, wówczas:

* roboty budowlane wykonywane wyłącznie w lokalach mieszkalnych opodatkowane są stawką 7%,
* roboty budowlane wykonywane wyłącznie w lokalach użytkowych opodatkowane są stawką 22%
* roboty budowlane wykonywane na obiektach infrastruktury towarzyszącej opodatkowane są stawką 22%.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: